Dünya 07 EKİM 2012 / 16:20

Google yöneticisi tutuklanınca YouTube videosu kaldırıldı

Geçtiğimiz haftalarda Brezilya hükümetinin YouTube’dan kaldırılmasını istediği videoya dair ret cevabı gelince ülkedeki Google yöneticisi Fabio Jose Slva Coelho tutuklanmıştı. Yaşanan bu gelişmeler üzerine Google Brezilya, mahkemenin çağrısının ardından YouTube hizmetinde yer alan ve Brezilya yerel seçimlere geri sayımda bir adayın kişilik haklarına saldıran görüntüleri kaldırması yönünde mahkeme kararına uyma yoluna gitti.
Bu gibi hukuki kararlar; üçüncü kişiler tarafından yüklenen, Arap dünyasını karıştıran İslam karşıtı videolar gibi içerikler karşısında Google’ın sorumluluğuna dair soru işaretlerini ve belirsizliği de artırıyor. Brezilya’da hakimler, çevrimiçi videoların kaldırılmasına direnç gösterildiğinde, 1965 Seçim Yasası’nı ihlal ettikleri gerekçesiyle yöneticileri sorumlu tutuyor. Yasa adayların onurunu kıran kampanya reklamlarını da yasaklıyor.

Videoyu yükleyen kişi kendisi kaldırmış
İlgili olayda ifade özgürlüğünü korumak için mücadele ettiğini, ama yerel hukuk kurallarına da saygılı olduğunu söyleyen Google ise temyiz hakkının bitmesiyle mahkeme kararına uyma yolunu seçti. Coelho, bu videoyu yükleyen kişi veya kişilerin, ironik bir biçimde kendi videolarını kendilerinin kaldırdığını ve kendi YouTube hesaplarını da kapattıklarını söyledi. Bu ayın başında bir diğer mahkeme de bir başka Google yöneticisi olan Edmundo Luiz Pinto Balthazar’ın tutuklanması kararını almıştı. Sebep ise yine bir yerel seçim adayını hedef alan YouTube videosunu kaldırma talebinin reddedilmesiydi. Birkaç gün sonra ise bir başka hakim Balthazar’ı tutuklama kararını bozarak, “Google bu videonun fikri sahibi değil, dosyayı o yüklemedi ve bu yüzden cezalandırılamaz” kararını verdi.
ETİKETLER : Sayı:891