Dünya 23 OCAK 2016 / 16:31

GoPro’da işler kötüye gidiyor

Aksiyon kamera üreticisi GoPro 2015 yılında beklediği satış miktarına ulaşamayınca, toplam iş gücünün yüzde 7’sini işten çıkartacağını duyurdu.
Ekstrem sporları sevenlerin her koşulda fotoğraf ve video kaydetmesi için rakipsiz bir marka haline dönüşen GoPro, hızlı bir büyüme sürecine girmişti. Her yıl çalışan sayısını yüzde 50 oranında arttıran GoPro, 2015 yılında beklediği ilgili göremeyince, 100’den fazla çalışanını işten çıkaracağını duyurdu. Şirket içi yazı gönderen GoPro CEO'su Nick Woodman, işten çıkarmaların gerekli olmasından dolayı böyle bir karar aldıklarını belirtiyor.

2015 yılının son çeyreğinde 511 milyon dolar gelir beklentisinde olan şirket, 435 milyon dolar gelir elde ederek hedefini tutturamadı. Bu gelişmeler doğrultusunda hisse senedi değeri yüzde 25 düşen GoPro, değerinin 4’te birini kaybetmiş oldu.

GoPro’nun yaşadığı problemlerin temelinde, aksiyon kamera pazarına yeni oyuncuların girmesi yatıyor olabilir. Son olarak Hero4 Session’ı piyasaya süren şirket, rakiplerine göre fiyatının daha yüksek olması nedeniyle kullanıcılarının tepkisini çekiyor.  İşten çıkarımlar ve yeni planları doğrultusunda 2016’da yeni projelerle karşımıza çıkacak olan GoPro, aksiyon kameralarına kendi drone’unu üretmeyi planlıyor. Şirketin son çeyrek sonuçlarının 3 Şubat tarihinde açıklaması bekleniyor.
ETİKETLER : GoPro 1056

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics