Dünya 06 ARALIK 2015 / 18:00

Görme engellilerin 'görebildiği' sergi

Geleceğin teknolojisi olarak görülen 3D yazıcılar ile neredeyse hayal ettiğimiz her parçayı bilgisayar ortamında modelleyerek, birkaç dakika içinde yazıcıdan çıkartabiliyoruz. Yazıcı, tasarımı somut bir obje olarak elle tutulur hale getiriyor. Üretimi daha pratik hale getiren bu 3D yazıcılar ile silah, organ, ev, köprü bile üretildi.

Bir IndieGoGo projesi olan “Görülmemiş Sanat Projesi “ Helsinkili tasarımcı Marc Dillon tarafından hayata geçiriliyor. Dillon görme engellerin klasik sanat eserlerini hissetmeleri için, eserlere 3D yazıcı yöntemiyle tekrar hayat veriyor.

Projenin tanıtım videosunda Marc Dillon şöyle diyor: “Mona Lisa’nın nasıl güldüğünü bilmediğinizi hayal edin. Ya da Van Gogh’un ayçiçeklerini… Düşünün; insanların bunların hakkında konuştuklarını duyabiliyorsunuz, var olduklarını biliyorsunuz ama asla onları deneyimleyemiyorsunuz. Bu şekilde görme engelli milyonlarca insan var. Bu bir gerçek”

Kum tabanlı 3D yazıcı malzemeleri kullanarak hayata geçen projede, eserler müzede sergilenecek kalitede yapılıyor. Görme engelli insanlar için bu sanat galerisinin devrim niteliğinde olduğunu belirten Marc sözlerine şöyle devam ediyor: “ Bu insanlar sanat galerilerinden nefret ediyordu çünkü oradaki her şeye dokunmak yasaktı.”

IndieGoGo’da ki bağışlarla yürütülen “Görünmeyen Sanat Projesi” için, aynı zamanda bir online platformda bulunuyor. Bu platformda kendi eserlerini göndermek isteyen sanatçıların eserleri yer alıyor ve 3D yazıcısı olan herkes bu eserleri yazıcıdan çıkarabiliyor.
ETİKETLER : 1049

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics