Dünya 20 NİSAN 2015 / 11:47

GPS ile deprem önceden belirlenebilecek

NASA'ya bağlı çalışan Jet Propulsion Laboratuvarları, akıllı telefonlar üzerinden elde ettikleri veriler üzerinden depremleri önceden tahmin edebilecek bir uyarı sistemi geliştirdiklerini duyurdu.

Slashgear'da yer alan habere göre GPS vericileri üzerinden toplanan verilerden faydalanılarak geliştirilen sistem, bu verileri yine kendine has bir algoritma üzerinden analiz ediyor. Bu sayede depremleri izleyebilecek bir ağ oluşturmayı başaran bilim insanları, GPS vericileri sayesinde sistemin sorunsuz bir şekilde çalıştığını ifade ediyorlar.

Sistem nasıl işliyor?

Akıllı telefonlar üzerinden GPS teknolojisi üzerinden toplanan veriler, analiz edilerek kullanıcıların akıllı telefonlarına bilgi mesajı olarak geri döndürülüyor. Deprem dalgalarının dijital verilerden daha yavaş hareket etmesi üzerine kurulan teknoloji bu sayede dünyanın her yanında sorunsuz bir şekilde uygulanabilecek. Maliyet bakımından deprem erken uyarı sistemlerine göre çok daha ekonomik olan sistem, bu avantajını GPS teknolojisine borçlu. Sistemin öne çıkan bir diğer avantajı ise, depremin şiddeti hakkında bilgi vermesi.

Yapılan araştırma sürecinde sahaya inen bilim insanları, 2011 yılında Japonya'da meydana gelen Tohoku depreminden elde edilen verilerden yararlandılar. 9 şiddetinde bir deprem yaşayan şehrin nüfusunun oldukça az olmasına karşın uyarı sisteminin sorunsuz bir şekilde çalışabildiği gözlemlenmişti. Bu noktada 7 ve üzeri şiddetteki depremleri rahatlıkla haber verebiliyor.

NASA'nın oldukça gelişmiş veri tabanı ve bilim insanlarının GPS teknolojisini oldukça verimli bir şekilde geliştirmeleriyle birlikte olası deprem felaketlerinin önüne geçilecek gibi görünüyor. Konu ile ilgili gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

 
ETİKETLER : 1018

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics