Dünya 17 NİSAN 2016 / 14:16

Güvenlik endişesi akıllı evlerin önünü tıkıyor

Intel Security tarafından yapılan araştırma, akıllı ev konseptinin güvenlik konusunda hala soru işaretleri taşıdığını ortaya koydu.
Yeni nesil teknolojiler dünyayı değiştirmeye devam ediyor. Nesnelerin İnterneti, Büyük Veri ve Bulut gibi teknolojiler iş yapış modellerini baştan yaratırken, sosyal yaşam da en az iş dünyası kadar önemli bir dönüşüm süreci yaşıyor. Bu dönüşümün bileşenlerinden olan akıllı ev konsepti, her ne kadar tüketiciler tarafından ilgiyle karşılansa da, tüketicilerin özellikle kişisel veriler özelindeki endişeleri devam ediyor.
Intel Security’nin “Küresel Nesnelerin İnterneti Akıllı Ev Araştırması” da tüketicilerin bu düşüncesini doğrular nitelikte. Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 66’sı güvenlik konusunda taşıdıkları endişeyi belirtirlerken, katılımcıların yüzde 61’lik bir kısmı akıllı evlerden toplanan kişisel verilerin para karşılığında şirketlerle paylaşılabileceğini belirtiyorlar. Bunun yanı sıra katılımcıların yüzde’70 lik kısmının cihaz kullanımı hakkındaki verilerin karşılığı olarak şirketlerin müşterilere kuponlar ve indirimler vermesini kabul ettiklerini görülürken, bu durum kullanıcıların kişisel verileri konusundaki bilinçsizliklerini ortaya koyuyor.
Konuyu değerlendiren Intel Security teknoloji şefi Steve Grobman, “Akıllı evler ve onlarla ilişkili veriler, tüketicilerin günlük yaşamlarını iyileştirme kapasitesine sahipler. Araştırma, şahısların para karşılığı verilerinin paylaşımına razı olduklarını gösteriyor, ancak siber tehditler konusundaki kaygıları da anlaşılabilir. Güvenlik, Nesnelerin Interneti’nin temelini oluşturuyor ve güvenlik tam olarak sağlandığında IoT’nin yaygınlaşması mümkün olabilir” yorumunu yaptı.
Mevcut güvenlik prosedürleri konusunda da endişeli bir tutum sergileyen tüketicilerin, akıllı ev yönetiminde kaç katmanlı bir güvenlik sistemi oluşturulacağı konusunda kararsız kaldıklarını görüyoruz. Araştırmaya katılan tüketicilerin yüzde 75’lik kısmı bu endişeyi taşırken, kullanıcıların büyük kısmı biyometrik güvenlik çözümlerinin akıllı ev konsepti için uygun olduğunda birleştiler. Katılımcıların yüzde 54’ü parmak izi, yüzde 46’sı ses tanıma ve yüzde 42’si ise göz tarama yöntemini tercih ediyorlar.
 
ETİKETLER : Intem Security 1068