Dünya 17 NİSAN 2016 / 14:16

Güvenlik endişesi akıllı evlerin önünü tıkıyor

Intel Security tarafından yapılan araştırma, akıllı ev konseptinin güvenlik konusunda hala soru işaretleri taşıdığını ortaya koydu.
Yeni nesil teknolojiler dünyayı değiştirmeye devam ediyor. Nesnelerin İnterneti, Büyük Veri ve Bulut gibi teknolojiler iş yapış modellerini baştan yaratırken, sosyal yaşam da en az iş dünyası kadar önemli bir dönüşüm süreci yaşıyor. Bu dönüşümün bileşenlerinden olan akıllı ev konsepti, her ne kadar tüketiciler tarafından ilgiyle karşılansa da, tüketicilerin özellikle kişisel veriler özelindeki endişeleri devam ediyor.
Intel Security’nin “Küresel Nesnelerin İnterneti Akıllı Ev Araştırması” da tüketicilerin bu düşüncesini doğrular nitelikte. Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 66’sı güvenlik konusunda taşıdıkları endişeyi belirtirlerken, katılımcıların yüzde 61’lik bir kısmı akıllı evlerden toplanan kişisel verilerin para karşılığında şirketlerle paylaşılabileceğini belirtiyorlar. Bunun yanı sıra katılımcıların yüzde’70 lik kısmının cihaz kullanımı hakkındaki verilerin karşılığı olarak şirketlerin müşterilere kuponlar ve indirimler vermesini kabul ettiklerini görülürken, bu durum kullanıcıların kişisel verileri konusundaki bilinçsizliklerini ortaya koyuyor.
Konuyu değerlendiren Intel Security teknoloji şefi Steve Grobman, “Akıllı evler ve onlarla ilişkili veriler, tüketicilerin günlük yaşamlarını iyileştirme kapasitesine sahipler. Araştırma, şahısların para karşılığı verilerinin paylaşımına razı olduklarını gösteriyor, ancak siber tehditler konusundaki kaygıları da anlaşılabilir. Güvenlik, Nesnelerin Interneti’nin temelini oluşturuyor ve güvenlik tam olarak sağlandığında IoT’nin yaygınlaşması mümkün olabilir” yorumunu yaptı.
Mevcut güvenlik prosedürleri konusunda da endişeli bir tutum sergileyen tüketicilerin, akıllı ev yönetiminde kaç katmanlı bir güvenlik sistemi oluşturulacağı konusunda kararsız kaldıklarını görüyoruz. Araştırmaya katılan tüketicilerin yüzde 75’lik kısmı bu endişeyi taşırken, kullanıcıların büyük kısmı biyometrik güvenlik çözümlerinin akıllı ev konsepti için uygun olduğunda birleştiler. Katılımcıların yüzde 54’ü parmak izi, yüzde 46’sı ses tanıma ve yüzde 42’si ise göz tarama yöntemini tercih ediyorlar.
 
ETİKETLER : Intem Security 1068

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN