Dünya 08 HAZİRAN 2015 / 07:03

Hafıza kaybı tarihe karışabilir

Beynin büyük bir bölümü insanlık halen büyü bir soru işareti. Hafıza kaybı ve nedenleri de bu soru işaretinin önemli bir kısmını oluştururken, ABD’li ve Japon bilim insanlarının yaptığı son çalışma bu sorundan müzdarip olan insanlar için umut ışığı oldu.

İnsan beynin fonksiyonları bilim insanları için büyük bir ilham kaynağı olmayı sürdürüyor. Bu konudaki bilinmeyen çokluğu bilim insanlarını beynin fonksiyonları ve hafıza kaybı gibi sorunlar üzerine çalışmaya iterken, son dönemde gerçekleşen çalışmalar bu konudaki sis perdesini bir nebze de olsa kaldırmaya başladı. ABD’li ve Japon bilim insanları tarafından yürütülen ortak bir çalışma, hafıza kaybının nedenlerini ortaya koyacak gibi görünüyor. Konuyu değerlendiren ekip sözcüsü ve Nobel ödüllü bilim insanı Susumu Tonegawa, fareler üzerinde yaptıkları çalışmaların olumlu sonuç verdiğini belirtirken, geliştirilen teknik sayesinde unutulan bilgilerin geri döndürülebildiğini ifade etti.

Ekip adına açıklama yapan MIT'nin Nobel ödüllü çalışanı Susumu Tonegawa, fare üzerinde yapılan deneyde unutulan bilgilerin bu teknik sayesinde yeniden kullanılabilir hale getirildiğini duyurdu. ABD'nin Boston eyaletinde bulunan Massachusetts Institute of Technology (MIT) ve Japonya'daki Riken Brain Science Institute'un ortak çalışmasına göre, hafıza kaybı artık telefisi olan bir sorun haline gelecek.

Hafızadan silinmiyor, sadece ulaşılamıyor

Farelerin beynine ışınlar göndererek hafızalarını inceleyen araştırmacılar, unutulan bilgilerin yok olmadığını, sadece beyin tarafından ulaşılamadığını iddia ediyor. Başka bir deyişle bilgiler beynimizde muhafaza edilmeye devam ediyor ama bu bilgilere nasıl ulaşılacağı bilinmiyor.

US journal Science'ta yayınlanan araştırma kapsamında 'Optogenetics' isimli yöntemi kullanan araştırmacılar, farenin beyninde bulunan nöronlara ışın gönderiyor. Bu sayede hafızadan silindiği düşünülen bilgiler yeniden bellekteki yerini alıyor.

Yeni yöntem insanlar üzerinden denenmese de, başta bunama ve Alzheimer gibi sorunlar olmak üzere beyin travması gibi problemlerde de insanlara yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra beynin bilinmeyen fonksiyonları hakkında da daha fazla bilgi edinilmesine imkan tanıyacak.

 
ETİKETLER : 1025

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics