Dünya 20 AĞUSTOS 2016 / 12:15

Hayalet Avcıları, Dell’le yeniden canlandı

80’li yılların en efsane filmlerinden birisi olan Hayalet Avcıları, Dell teknolojileri ile yeniden hayatımıza girdi.
En son görsel efekt tekniklerinin kullanıldığı filmde, binin üzerinde Dell Precision iş istasyonu ve grafik işleme süreçleri için Dell PowerEdge sunucular kullanıldı. Melissa McCarthy, Kristen Wiig, Kate McKinnon, Leslie Jones ve Chris Hemsworth gibi yıldız oyuncuları bir araya getiren film, 1984 yılında çekilen orijinal filmin vizyona girdiği günden bu yana büyük bir ilerleme gösteren görsel efekt teknolojileri ile dikkatleri üzerine topladı.
Filmin görsel efektlerini hazırlayan Sony Pictures Imageworks, Intel işlemcilerin yanı sıra Nvidia K2200, M4000 ve 24GB M6000 Quadro grafik kartları ile çalışan 1.000’i aşkın Dell Precision iş istasyonu kullandı. Proje, İntel işlemcilerle birlikte çok aşamalı Dell PowerEdge sunucular  kullanılarak hayata geçirildi.

120 uzman sadece Slimer için çalıştı
Ghostbusters’ın Görsel Efekt Süpervizörü Pete Travers; “Tüm dünyayı yeni fikirler ve karakterlerle tanıştıran orijinal ‘Ghostbusters’ filmi proton demeti, Ecto 1 ve Slimer gibi kavram ve karakterlerle popüler kültürün ortak dilinin bir parçası olmuş durumda. En yeni modern teknolojileri kullanarak bugünün izleyicisinin beklentilerini karşılarken, orijinal filmin bu öğelerine de sadık kalmamız gerekiyordu” dedi. Travers sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Film için görsel efektleri yaratmamız gereken zaman dilimi göz önüne alındığında, birkaç yıl önce, bugün işlem gücü ve depolama hacminde sahip olduğumuz muazzam büyüme olmadan bunu gerçekleştirmemiz mümkün değildi. Teknolojideki ilerlemeler yeni olanaklar sunmaya ve hayal gücünü beslemeye devam ediyor. Bunu başarmanın ve efsanevi hikâyeye ve karakterlere yeniden hayat vermenin yolu, güçlü teknolojilerin yardımıyla modern dijital bilgisayar grafik tekniklerini kullanmaktan geçiyordu.”
Ekibin, filmin orijinalinde kukla olarak yaratılan Slimer’ın dijital olarak yeniden yaratıldığını vurgulayan Travers’ın verdiği bilgilere göre, Slimer’ın şişkin ve yağlı cildini, hayaletimsi görüntüye uyarlayan animasyonlar hayli zorlayıcıydı. Toplam 120 VFX sanatçısı, uzun bir zaman dilimi süresince yalnızca Slimer’a yeniden hayat vermek için çalıştı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics