Dünya 16 ŞUBAT 2015 / 07:35

Hindistan’a ücretsiz internet getirdi

Geçtiğimiz Temmuz ayında Facebook tarafından Zambiya’da hayata geçirilen ücretsiz internet erişimi projesi “internet.org”, dünyanın en kalabalık ülkelerinden Hindistan’da kullanıma açıldı. Sırada Pakistan var.

Facebook’un ücretsiz internet erişimi projesi Internet.org Hindistan’a adım attı. Hindistan’ın 6 eyaletinde kullanıma açılan projeyle birlikte milyonlarca insan internetten ücretsiz bir şekilde faydalanabilecek. Konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan Facebook ve Mark Zuckerberg, proje kapsamında sağlıktan habere, spordan bilgi ve iş konularına kadar çeşitli internet servislerine ücretsiz erişim sunduklarını açıkladı.

Henüz Google servislerinin yer almadığı proje kapsamında kullanıcılar Facebook ve Bing gibi hizmet ve servislerden faydalanabilecek. Google servislerinden faydalanmak isteyen kullanıcılar ise ülkede hizmet veren ücretli internet tarifelerini kullanabilecekler.

Reliance Communications işbirliğiyle bu hizmeti sunan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, ülkede 1 milyardan fazla insanın internete bağlanamadığının altını çizerken, projeyle birlikte dünyanın en kalabalık nüfusa sahip ülkeleri arasında yer alan Hindistan’da 10 milyondan fazla kişinin internet erişimine sahip olacağı vurgulanıyor.

Bilindiği üzere internet.org adlı proje daha önce Zambiya, Tanzanya, Kenya, Kolombiya ve Gana’da ücretsiz internet erişimi sağlamıştı. Projenin bir sonraki hedefinin ise Pakistan olduğunu ifade ediliyor.

 
ETİKETLER : 1009

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics