Dünya 16 ŞUBAT 2015 / 07:35

Hindistan’a ücretsiz internet getirdi

Geçtiğimiz Temmuz ayında Facebook tarafından Zambiya’da hayata geçirilen ücretsiz internet erişimi projesi “internet.org”, dünyanın en kalabalık ülkelerinden Hindistan’da kullanıma açıldı. Sırada Pakistan var.

Facebook’un ücretsiz internet erişimi projesi Internet.org Hindistan’a adım attı. Hindistan’ın 6 eyaletinde kullanıma açılan projeyle birlikte milyonlarca insan internetten ücretsiz bir şekilde faydalanabilecek. Konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan Facebook ve Mark Zuckerberg, proje kapsamında sağlıktan habere, spordan bilgi ve iş konularına kadar çeşitli internet servislerine ücretsiz erişim sunduklarını açıkladı.

Henüz Google servislerinin yer almadığı proje kapsamında kullanıcılar Facebook ve Bing gibi hizmet ve servislerden faydalanabilecek. Google servislerinden faydalanmak isteyen kullanıcılar ise ülkede hizmet veren ücretli internet tarifelerini kullanabilecekler.

Reliance Communications işbirliğiyle bu hizmeti sunan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, ülkede 1 milyardan fazla insanın internete bağlanamadığının altını çizerken, projeyle birlikte dünyanın en kalabalık nüfusa sahip ülkeleri arasında yer alan Hindistan’da 10 milyondan fazla kişinin internet erişimine sahip olacağı vurgulanıyor.

Bilindiği üzere internet.org adlı proje daha önce Zambiya, Tanzanya, Kenya, Kolombiya ve Gana’da ücretsiz internet erişimi sağlamıştı. Projenin bir sonraki hedefinin ise Pakistan olduğunu ifade ediliyor.

 
ETİKETLER : 1009
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN