Dünya 04 EKİM 2015 / 22:33

Hindistan’daki 400 tren istasyonuna internet

Google ve Hindistan Demiryolları Nilgiri Projesi ile ükedeki 400 istasyona hızlı ve ücretsiz internet gelecek.

Projenin amacı bir günde yaklaşık 20 milyon insanın tren yolculuğu yaparken internete erişebilmesini sağlamak. Projede saniyede bin megabayt hıza çıkabilen Google fiber teknolojisinin kullanılması bekleniyor.

Hindistan’da bazı tren istasyonlarında kablosuz internet bulunuyor ancak kalitesi düşük ve yaygın değil. Google ve Hindistan Demiryolları işbirliği ile hayata geçen Nilgiri Projesi şuan pilot aşamasında bulunuyor ve 4 ay içerisinde birçok erişim noktasının kurulacağı belirtiliyor.

Pilot aşamasındaki olan bölgelerde şimdiden internetten veri indirme hızı saniyede 7 megabayta, veri yükleme hızının ise saniyede 5 megabayta ulaştığı belirtiliyor. Daha iyi bir altyapının kurulması ile bu hızın 4 ay içerisinde artacağı düşünülüyor. Kullanıcılar, pilot bölgelerdeki erişim noktalarında cep telefonlarına kısa mesajla gönderilen tek seferlik şifre ile ücretsiz olarak internet hizmetini kullanabiliyorlar.

Google’ın yeni CEO’su Sundar Pichai, kaleme aldığı blog yazısında memleketi Hindistan’da bulunan tren istasyonuna hızlı ve kablosuz internet ağır getirme planını ve bunun önemi açıklıyor. Google’ın büyük kitlelere internet yayma konusundaki hedefinde  büyük bir adım olan proje de,  Hindistan yüksek nüfusu ile oldukça önemli bir ülke konumunda ve internet popülasyonu için de önem arz ediyor.

 
ETİKETLER : 1040

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics