Dünya 25 MART 2012 / 14:44

HP’nin yazıcı ve kişisel sistemler bölümü birleşiyor

Dev şirketin para tasarrufu sağlayabilmek için iki bölümünü bir araya getireceği bilgisi verildi. Böylece işten çıkarmaların da gündeme gelmesi bekleniyor.
Silikon Vadisi’ne yakınlığı ile bilinen AllThingsD’nin verdiği habere göre, HP’de yeniden yapılanma süreci çerçevesinde yazıcı ve bilgisayar bölümü bir araya getirilecek. HP’den yapılan resmi açıklamada, 2005 yılından bu yana kişisel bilgisayarlar bölümünün başında bulunan Todd Bradley’nin birleştirilen bölümün başına getirileceği belirtildi. Yazıcı bölümünün başında bulunan Vyomesh Joshi’nin 31 yıllık HP kariyerinin ardından emekli olacağı bilgisi verildi.
HP daha önce de Carly Fiorina döneminde PC ile yazıcı bölümlerini birleştirmiş, sonraki CEO Mark Hurd tarafından ayrılmıştı.
Artan rekabetle birlikte HP’nin en önemli alanlarından biri olan yazıcı ve baskı bölümünde satışların düşmesinin bölümleri birleştirme fikrinde etkili olduğu sanılıyor. Zira dünyanın en fazla kişisel bilgisayar satan şirketi olan HP, dikkatlerin akıllı telefon ve tablet piyasasına çevrilmesiyle düşen bilgisayar satışlarından dolayı bu bölüm için farklı yaptırımları bir süredir düşünüyor.
Birleşmeyle birlikte işten çıkarmalar ve operasyonel maliyetten tasarruf gibi sonuçların ortaya çıkması bekleniyor. Kişisel bilgisayar ve yazıcı sistemleri yılın ilk çeyreğinde HP’nin 30 milyar dolarlık gelirinin yaklaşık yarısını üretti.
Eylül ayında Leo Apotheker’ın yerine göreve gelen HP CEO’su Meg Whitman üç yıldan kısa sürede şirketin başına gelen üçüncü CEO oldu. Apotheker, HP’nin bilgisayar bölümünü satmak ya da ayırmak istediğini açıklamış ancak Whitman bu karardan vazgeçmişti.
ETİKETLER : Sayı:864

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics