Dünya 30 EYLÜL 2012 / 10:33

Huawei büyümeyi mobil pazarda arıyor

Dünyanın en büyük altıncı mobil telefon üreticisi konumuna yerleşen Huawei, akıllı telefonlar ve tüketici ürünleriyle esas işi olan telekom altyapı ekipmanlarından elde ettiği gelirlere kafa tutuyor. Şenzen’de 25 yıl önce kurulan şirket, iletişim ağlarındaki başarısını mobil cihazlara taşımaya kararlı görünüyor.
Samsung ve Apple’a rakip olmak için çalışan şirket Android tabanlı ürünlerinin yanı sıra Microsoft Windows 8 telefon ve tabletlerini de üretiyor. Şirket ilerleyen dönemde sorun yaşamamak için kendi işletim sistemini geliştirdiğini de ifade ediyor.
Müşterilerimizin beğendiği her şeyi geliştireceklerini belirten Huawei Device CEO’su Wan Biao, “Kaynaklarımızı kendimize ait yeni bir işletim sistemi geliştirmeye ayırıyoruz. Çünkü belki de bir gün şu an çalıştığımız şirketler işletim sistemlerini kullanmamıza izin vermeyecek” şeklinde konuşuyor. Temmuz ayında mali sonuçlarını açıklayan Huawei, 2012 yılının ilk yarısında yüzde 22’lik düşüş gösterdiği için eleştirilmişti. Şirket bu düşüşü zayıflayan küresel ekonomi ve azalan telekom operatörlerinin harcamalarına başladı. Bu tablo da gösteriyor ki şirket, bu darboğazdan gelir kalemlerini artırarak çıkmayı hedefliyor.

Tüketici cihazlarında yüzde 30’luk büyüme bekleniyor
Şirket önümüzdeki yıl içerisinde tüketici ürünlerinden elde ettiği gelirleri yüzde 30 oranında artırmayı hedefliyor. Bu yıl tüketici ürünleri alanında 9 milyar dolarlık bir gelir bekleyen Huawei, beş yıl içerisinde 30 milyar dolar elde ederek telekom altyapı bölümünün gelirlerine ulaşmayı hedefliyor. Yüksek kârlılığın en büyük sorun olduğuna işaret eden Wan, “Önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde yüksek kârlılık elde etmek için araştırmalarımız sürüyor” dedi.
ETİKETLER : Sayı:890

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics