Dünya 27 KASIM 2011 / 17:38

Huawei Symantec ortaklığındaki Symantec hisseleri Huawei’in oluyor

İki dev şirketin ortak girişimi, 530 milyon dolar karşılığında Huawei’in eline geçiyor.
2008 yılında Hong Kong’ta yüzde 51 Huawei, yüzde 49 Symantec’in paylarıyla kurulan Huawei Symantec şirketi, inovatif güvenlik, depolama ve sistem yönetim çözümleri sunuyor. Geçtiğimiz aylarda Huawei ve Symantec arasında başlanan görüşmeler sonucunda Huawei, ortak girişimin tamamına sahip oluyor.
Huawei ve rakibi ZTE ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle bazı ülkelerde inceleme altına alınmış, önemli yatırım kararlarının önüne geçilmişti. Özellikle Huawei kurucusu ve CEO’su Ren Zhengfei’nin eski bir ordu mensubu olması okların şirkete yönelmesine yol açmıştı. Huawei’nin Amerika Birleşik Devletleri’nin önemli operatörlerinden Sprint’e mobil telekomünikasyon ekipmanı sağlamasına talip olması ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle Cumhuriyetçilerin tepkisini çekmişti.
Anlaşmanın geçerli olması için regülatörlerden onay alınması gerekiyor. Bu nedenle hisselerin Huawei’ye geçmesinin 2012’nin ilk çeyreğinin sonlarını bulması bekleniyor. Uzmanlara göre, şirket isminin Huawei Symantec olması satın almanın onayı konusunda sorun yaşatabilir.
Symantec raporlarına göre, girişim kurulduğu 2008 yılından bu yana zarar ediyor. Ortaya çıkan yıllık mali raporlarda Şubat 2008’den Ekim 2010 yılına kadar geçen sürede Symantec’in 123 milyon dolar kaybettiği görülüyor. Bu nedenle Symantec’in hisselerini satma kararının yerinde olduğu düşünülüyor.
Huawei’den yapılan açıklamada, iki şirket arasında yapılan görüşmelerde, ortak girişimin tek sahiple yoluna devam etmesi gerektiği fikrine varıldığı belirtildi.
ETİKETLER : Sayı:847

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics