Dünya 24 HAZİRAN 2012 / 14:42

Hükümetlerin Google’a baskısı artıyor

Hükümetler, Google hesap ya da hizmetlerini kullananların kişisel verilerini talep ediyor. Google da şeffaflık ilkesi gereği hükümetlerin bu talepleri kaç defa yaptığını ifşa ediyor. Son yapılan açıklamaya göre, Google’dan istenen kişisel verilerin arttığı görülüyor. 2011’in ikinci yarısıyla ilgili bilgi veren Google, Türkiye’nin altı aylık dönemde 88 kişinin özel verilerine erişim istedi. Buna karşılık bu taleplerin hiçbiri Google tarafından uygun bulunmadığı için içerikler paylaşılmadı.
2011’in ilk altı ayında 73 kişinin kişisel verisi istenirken, bu sayının ikinci altı ayda neredeyse yüzde 20 oranında arttığı görüldü. Türkiye’nin veri istemini uygun bulmayan Google 2011’in ikinci altı ayında ABD hükümetinin 6 bin 321 talepte bulunduğunu açıkladı.
ABD hükümetinin taleplerinin yüzde 93’ünü cevaplamaya uygun bulan Google, bu verileri ilgili makamlarla paylaştı. 2011 yılının ilk altı ayında 5 bin 950 talepte bulunan ABD hükümet ve kamu görevlileri, ikinci altı ayda yüzde 37 artış gösterdi.
Google’ın paylaştığı veriler, hükümetlerin dünya çapında internet arama motoruna baskısını artırdığını gösteriyor. Google’ın yanı sıra Facebook ve Microsoft gibi diğer dev şirketler de benzer taleplerle karşılaşabiliyor. Bilgi taleplerinin daha çok, mahkeme kararıyla, kaçırılma ya da benzer bir suç sebebiyle geldiği bilgisi verildi. Burada dikkat çeken nokta ise, Google’ın ABD’de istenen verilerin yüzde 90’ından fazlasını uygun bulmasının yanında diğer ülkelerde çok daha düşük seviyelerde kalması. Zira Google İngiltere’nin taleplerinin yüzde 64’ünü, Almanya’nın yüzde 45’ine cevap verdi. Türkiye ve Rusya’nın hiçbir talebi ise uygun görülmedi.

Google aramaları ya da YouTube sansürleniyor
Yayınlanan raporda, 2011 yılında hükümetlerin içerik kaldırma talepleri de bulunuyor. Bu taleplerin artık aşırıya kaçtığını ve ifade özgürlüğünün önüne geçtiğini açıklayan şirket, altı ay içerisinde binden fazla bağlantının arama motoru ya da YouTube’dan kaldırılma talebi geldiğini duyurdu.
Altı ay içerisinde  Google, tüm taleplerin 467 mahkeme kararının yüzde 65’ini kaldırmayı uygun görürken, mahkeme kararı olmayan 561 talebin de yüzde 47’si kabul gördü. İspanyol düzenleyici kurumlar, aralarında kişisel bloglar, gazete makaleleri de bulunan 270 arama sonucunun Google’dan kaldırılması talebinde bulundu. Polonya da hükümeti eleştiren sitelerin arama motorunun sonuç sayfasında görünmesinin önüne geçmeye çalıştı. Ancak her iki ülkenin de talepleri ifade özgürlüğünün önüne geçildiği için kabul edilmedi.
Brezilya’da dört Orkut profilinin kapatılması talebi de mahkeme kararıyla ulaştırıldı. Bir talep de Kanada’dan geldi. Kanada pasaportunun üzerine tuvalet yaptıktan sonra sifon çekilen bir videonun Youtube’dan kaldırılması istendi ancak talep onaylanmadı. Hindistan, Tayland ve Pakistan’da da içeriklerin kaldırılma talebi hızla artıyor. Bunun yanında raporda Türkiye’nin de Atatürk’e hakaret içeren videoları kaldırma talebi yer alıyor.
ETİKETLER : Sayı:877

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics