Dünya 25 TEMMUZ 2010 / 18:00

IBM’den engelliler için yeni bir proje

IBM, Tokyo Üniversitesi ve Hindistan Ulusal Tasarım Enstitüsü’yle birlikte; cep telefonu kullanımını yaşlılar, engelliler, okuması olmayan veya sınırlı olan kişiler için kolaylaştıran bir açık kaynak yazılımı geliştiriyor. Mobil aygıtları daha kullanışlı hale getirecek yazılım, iletişim kurulmasını ve bilgiye ulaşılmasını kolaylaştırıyor. Özellikle 70 yaş ve üstündekiler göz önüne alınarak geliştirilen yeni yazılım; cep telefonlarında bulunan küçük tuşlar, okunaklı olmayan ekranlar, karmaşık tuş işlevleri gibi zorlukları ortadan kaldırmak üzere tasarlanmış durumda. Üçlü işbirliği ile ortaya çıkacak proje, dünyanın en yaşlı nüfusuna sahip olan Japonya’da ses, görüntü, simgeler ve metin gibi yöntemlerden hangisinin yaşlılar için mobil aygıt kullanımını kolaylaştıracağını tanımlamaya odaklanacak. Bu doğrultuda Hindistan’daki IBM Research ekibi ile Hindistan Ulusal Tasarım Enstitüsü, okuryazar olmayan ve okuma becerisi sınırlı nüfusun mobil aygıtlar aracılığıyla iletişim kurabilmesi ve bilgiye ulaşabilmesi için, iletişim gereksinimlerini ve tercihlerini tanımlayacak.
Bu araştırma  aynı
zamanda; IBM’in Hindistan’da geliştirdiği okuryazar olmayan veya okuma becerisi sınırlı kişilerle görme engellilerin bilgiye erişmesine, paylaşmasına, ticari
işlemler yapmasına, mobil aygıtları kullanarak sosyal paylaşım ağları oluşturmasına olanak tanıyan “Konuşan Web” sistemine yönelik çalışmaların devamını oluşturuyor.
ETİKETLER : Sayı:782

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
ETKİNLİKLER