Dünya 02 EYLÜL 2012 / 15:06

IBM 1.3 milyar dolara Kenexa’yı satın alıyor

İnsan kaynakları yazılımı üreten Kenexa, Facebook ve LinkedIn üzerinden bağlantı kuran ağ araçlarıyla şirketlerin insanları işe alınmasını ve çalışanların yönetimini sağlıyor. 8 bin 900 müşterisi bulunan şirketin 2 bin 800 çalışanı yer alıyor. Dev satın almanın ardından IBM, Kenexa’nın müşterilerine hizmetin sürdürecek.
Son dönemde Oracle ve SAP gibi önemli şirketlerin sıkça bulut bilişim tabanlı çözümler üreten şirketleri satın aldığını görüyoruz. IBM de yazılım alanında gelişmek için hiçbir satın almadan geri kalmamak için çaba gösteriyor.
Kenexa’nın 1.3 milyar dolara satın alınmasıyla IBM çözümlerinin, kurumsal müşterilerin çalışanları arasındaki iletişimi artırma çabaları için sosyal ağ araçları kullanma fırsatı sunması bekleniyor. Daha önce benzer bir satın almayı da Microsoft, Yammer’ı alarak gerçekleştirmişti. Salesforce.com da Buddy Media’yı 689 milyon dolara satın almıştı. Oracle benzer özellikte üç sosyal ağ hizmeti sunan şirketi bünyesine katmıştı. Bu yılın ilk yarısında IBM toplam sekiz satın almayla 2.2 milyar dolar harcadı.
Satın almaya rağmen Kenexa bir süredir kâr edemeyen bir pozisyonda. 2007 yılından bu yana toplamda 150 milyon dolarlık zarar açıklayan şirket, bu yılın ilk yarısında 164 milyon dolarlık gelirinden 4 milyon dolar daha kaybetti.
IBM ise Temmuz ayında üst üste 38. çeyrektir kâr açıklamanın gururunu yaşadı. Bununla birlikte Avrupa’daki ekonomik dalgalanma nedeniyle
net gelirinde
yüzde 3’lük bir düşüş gerçekleşti. IBM’in Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’daki gelirleri geçtiğimiz yıla göre yüzde 9 oranında geriledi. Amerikan dolarının da etkileri nedeniyle IBM’in gelirlerinde azalma olduğu açıklandı.
ETİKETLER : Sayı:886

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics