Dünya 13 HAZİRAN 2016 / 12:32

IBM kognitif siber güvenliğe yoğunlaşıyor

IBM Research ile Maryland, Baltimore County Üniversitesi, UMBC'nin Mühendislik ve Bilgi Teknolojisi Fakültesi’nde faaliyet gösterecek olan Hızlandırılmış Kognitif Siber Güvenlik Laboratuvarı’nın kurulması için birkaç yıl sürecek bir işbirliğine ilişkin planlarını duyurdular.
2016 sonbaharında açılacak olan laboratuvar, kognitif bilişimin analitik ve bilgisayar ile öğrenme aracılığıyla siber güvenlik alanında uygulanması konusunda mevcut bilimsel sınırları daha ileriye taşımak ve aynı zamanda bu yeni yoğun bilişim iş yükleri için özel olarak optimize edilmiş bilgisayar gücünü araştırmak için çalışacak.

Siber güvenlik tehditlerinin hem hacmi hem de gelişmişlik düzeyi artıyor. Giderek artan güvenlik profesyoneli açığı da bu sorunu daha önemli hale getiriyor. Açık pozisyon sayısının 2020 yılına kadar 1,5 milyona ulaşması bekleniyor. IBM ile UMBC ise siber güvenlik profesyonellerinin siber suçlarla mücadelede avantaj elde etmesine yardımcı olmak için ACCL Laboratuvarı ile çok yüksek miktardaki yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verileri alma, bunlardan öğrenme ve bu veriler doğrultusunda mantık yürütme yeteneklerine sahip kognitif teknolojileri uygulamanın yeni yollarını araştıracak.

ACCL Laboratuvarı’nı, UMBC'nin Siber Güvenlik Merkezi Direktörü ve UMBC Bilgisayar Bilimleri ve Elektrik Mühendisliği Bölüm Başkanı olan Anupam Joshi yönetecek. Joshi, öğretim üyeleri ile lisans ve lisansüstü öğrencilerinden ve yazılım mühendislerinden oluşan, kognitif bilişim, hızlandırılmış ve yüksek performanslı bilişim ve siber güvenlik alanlarında güçlü uzmanlığı bir araya getirecek olan bir ekiple birlikte çalışacak. UMBC araştırmacıları, araştırma sınırlarını daha ileriye taşımak ve döngüye dahil olan bir analistle birlikte sofistike tehditleri hızla saptayacak, analiz edecek ve azaltacak yenilikçi teknolojileri geliştirmek amacıyla IBM bilim insanlarıyla işbirliği yapacak.
ETİKETLER : IBM 1076

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics