Dünya 13 TEMMUZ 2015 / 06:06

IBM nesnelerin internetine yoğunlaşıyor

IBM, dört yıl içinde yeni bir nesnelerin interneti  birimi kurmak üzere 3 milyar dolar değerinde yatırım yapacağını açıkladı.

Yatırımla birlikte Nesnelerin İnterneti platformu, IBM müşteri ve ekosistem ortaklarının çözümler oluşturmalarına yardımcı olacak ve bulut tabanlı bir açık platform oluşturulmuş olacak. “Akıllı Dünya ve Akıllı Şehirler” stratejilerindeki çalışmaları, Nesnelerin İnterneti uygulamalarına dayanıyordu. Su yönetiminden perakendeye, müşteri sadakatinin optimizasyonundan trafik sıkışıklığının azaltılmasına kadar pek çok sorunun çözümüne destek oluyordu.

IBM, bu yeni iş birimi ile birlikte sektöre özgü yeni bulut veri hizmetleri ve geliştirici araçlarıyla, müşterilerin ve çözüm ortaklarının şimdiye kadar görülmemiş bir şekilde birçok farklı türden verinin bir arada analiz edilmesini sağlamayı amaçlıyor. IBM bu sayede hem Nesnelerin İnterneti kaynağı hem de geleneksel kaynaktan gelen verilerin bütünleştirmesine yardımcı olacak. Bu kaynaklar, üreticilere Nesnelerin İnterneti için daha iyi optimize edilmiş, bağlantılı yeni nesil cihazlar tasarlama ve üretme yeteneği sağlayacak. Diğer taraftan sektörlerdeki iş liderlerinin karar alma sürecinde farkındalığını artırmak amacıyla kurumsal verilerle Nesnelerin İnterneti verilerini daha iyi birleştiren sistemler oluşturmasına yardımcı olacak açık bir platform oluşturulmuş olacak.

IBM Analitik, Kıdemli Başkan Yardımcısı Bob Picciano konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Dünyayla ilgili bilgi birikimimiz, bağlantılı her sensör ve cihazla birlikte büyüyor. Yine de daha iyi bir sonuca ulaşabileceğimizin farkında olduğumuz zamanlarda bile her zaman bunlardan yeteri kadar yararlanamıyoruz. IBM olarak müşterilerimiz ve çözüm ortaklarımızın, ‘Nesnelerin İnterneti’ verilerini açık bir platform temeline dayalı çözümler oluşturmak için uygulamasını sağlayacağız. Bu alanda inovasyon önemli. IBM olarak bunu zengin ve kapsamlı bir fırsat olarak görüyoruz. Bizim için ciddi bir yatırım alanı” dedi.

IBM'e göre akıllı telefon, tablet, bağlı araçlar ve aygıtlar gibi cihazlar tarafından üretilen verilerin yüzde 90'ı hiçbir zaman analiz edilmiyor ya da bu verilerden yararlanılmıyor. Bu verilerin yüzde 60'ı, oluşturulduğu andan sonra birkaç milisaniye içinde değerini yitirmeye başlıyor. Bu sorunu çözmek için IBM şu çözümleri üreteceğini duyurdu:

·         IBM IoT Cloud Open Platform for Industries

·         IBM Bluemix IoT Zone

·         IBM IoT Ecosystem

 
ETİKETLER : 1030
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN