Dünya 04 MART 2012 / 17:40

İkinci dalga

Özellikle başta ABD’de olmak üzere akıllı telefon pazarındaki kaybından doğan olumsuz mali sonuçlar nedeniyle Nokia’nın bir yıl önce İngiltere, Danimarka ve Finlandiya’daki işgücünden 4 bin kişilik bir azaltma yapmasının ardından bu kez ikinci bir iş gücü azaltma dalgası ile üretimde çalışan 4 bin kişinin daha işine bu yılın sonuna dek son verileceği açıklandı.
Nokia’nın toplam küresel iş gücünün yüzde yedisini oluşturan bu kesinti Macaristan’da 2300, Meksika’da 700 ve Finlandiya’da bin kişiyi kapsıyor. Bu ülkelerin üretim tesislerinde yer alacak bu kesinti ile beraber akıllı telefon montajı bundan böyle parça üreticilerine daha yakın olmak üzere Asya’daki fabrikalara transfer edilecek. Nokia böylece parça tedarikçilere yakın olarak geliştireceği yenilikleri akıllı telefon pazarına daha kısa zamanda sunmayı ve böylece Apple ve Samsung ile daha sıkı bir rekabete girmeyi planlıyor.
2011 yılının sonunda toplam 57 bin kişinin çalıştığı Nokia’nın iş gücünde bu denli büyük bir kesintiye gitmesi şirketin akıllı telefonlarda şimdiye dek kullandığı Symbian işletim sistemini bırakarak Microsoft Windows 7 işletim sistemine geçişini yaptığı kritik bir döneme rastlıyor. Geçen yılın son üç aylık döneminde yaklaşık 1.5 milyar dolar zarar eden Nokia’nın satışlarında 2010 yılına göre yüzde 21’lik bir düşüş görüldü.
İş gücü kaybına uğrayan Nokia fabrikaları bundan böyle Avrupa için Windows 7 ile çalışan yeni Lumia adlı akıllı telefon üretiminde yoğunlaşırken bu modelin Güney Kore’de ve Çin’de üretilmesi ile maliyetlerde büyük bir indirimin sağlanması bekleniyor.
Nokia’daki bu gelişmelerin Eylül ayında üretim çalışmalarının çok geniş kapsamda gözden geçirilmesi sonucu olduğu görülüyor. Nokia’nın bundan sonra yeni bir iş gücü kesintisine  gidip gitmeyeceği Symbian’lı telefonların satışlarına bağlı. 2011 yılının Şubat ayında Nokia Microsoft ile Windows 7 için işbirliğine başlarken bu işletim sistemine geçiş sürecinde 150 milyon Symbian modelinin satılacağı öngörülüyordu. Ancak bu satışların beklenenden daha yavaş gittiği gerekçesi ile bu hedeften vazgeçildiği geçen ay şirket tarafından açıklandı.
2012’nin dünyanın en büyük mobil telefon üreticisi Nokia için çok kritik bir yıl olacağını ileri süren endüstri uzmanlarına göre Nokia’nın maliyetleri düşürmek için bir üçüncü dalga iş gücü kesintisine gidip gitmemesi Lumia’nın satışlarına bağlı. Özellikle Asya ülkelerindeki Lumia’nın satışları bu gelişmenin bir göstergesi olacak. ABD’de ise akıllı telefon pazarına yüzlerce uygulama ile iyice yerleşmiş olan Apple ve Samsung karşısında Lumia’nın işinin bir hayli zor olacağı görülüyor.
ETİKETLER : Sayı:861

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics