Dünya 26 OCAK 2015 / 05:30

İngiltere gazetecilerinin e-posta hesaplarına da sızdı

Geçtiğimiz yıl gündemin üst sıralarında yer alan ve eski bir CIA ajanı olan Edward Snowden’in ortaya çıkardığı yeni belgeler,  bir casus olayını daha ortaya çıkardı.

İngiltere’nin istihbarat kuruluşlarından Hükümet İletişim Merkezi’nin  (GCHQ) dünyanın önde gelen yayın organlarında çalışan gazetecilerin e-postalarına sızdığı ortaya çıktı. BBC, Guardian, New York Times, Washington Post, Reuters, The Sun, NBC ve Le Monde gibi dünyanın önde gelen basın organlarında çalışan kurumlardaki gazetecilerin e-postalarına erişim sağlandı. Bu basın organlarının sucularına erişen GCHQ ajanları söz konusu e-postaları kendi sunucularına aktarırken, bu sunuculara bağlanan herkes e-postalara erişim sağlayabildi.

GCHQ’nun bu eylemi casusluk değil test amacıyla yaptığı belirtilen haberde, 2008 yılının Kasım ayında gerçekleştirilen bu eylem kapsamında bir gün içinde tam 70 bin e-postanın GCHQ sunucularına aktarıldığı belirtiliyor. Bu e-postalar arasında sıkça gönderilen PR e-postalarının yanı sıra gazetecilerin gizli yazışmaları da yer alıyor.

Snowden'ın sızdırdığı belgelere göre, GCHQ’nun “soruşturmacı gazetecileri, teröristler ve bilgisayar korsanları ile bir tutup güvenlik riski olarak sınıflandırdığı” iddiasını da ortaya koyuyor.  Ayrıca GCHQ'nun askeri istihbarata gönderdiği bir belgedeki, "Her türlü haber medyasını temsil eden gazeteci ve muhabirler, güvenlik konusunda tehdit oluşturmaktadır" ifadeleri de dikkat çekiyor.

Gazeteciler Cameron’a mektup yazdı

Diğer yandan da Snowden'ın sızdırdığı belgeler, GCHQ'nun ‘soruşturmacı gazetecileri, teröristler ve bilgisayar korsanları ile bir tutup güvenlik riski olarak sınıflandırdığını' da ortaya koydu. Tüm bu gelişmelerin ardından 100'den fazla gazeteci, David Cameron'a ifade özgürlüğü kanunu kapsamında bir mektup yazarak talepte bulundular.

Mektupta, daha önce istihbarat örgütlerine geniş yetkiler tanıyan kanun “Ripa”nın kısıtlanması istenirken, e-posta hesaplarına sızılmasını eleştiren gazeteciler, "Gazetecileri gizlice takibe almayın" ifadelerini kullandı. Ripa kanunu altında polis ya da diğer kamu güçleri herhangi bir mahkeme kararı olmaksızın Britanya’daki ulusal telefon kayıtları üzerinde çalışma yapabiliyorlar.
ETİKETLER : 1006

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics