Dünya 27 ARALIK 2015 / 13:10

İnsansız hava araçlarına olan ilgi artıyor

İnsansız hava araçlarının kullanım alanları hızlı bir şekilde genişliyor. Bu noktada şirketlerin de bu araçlara olan ilgisi aynı oranda artarken, insansız hava araçları ile ilgilenen şirketler arasına Twitter da katıldı.
İnsansız hava araçları, yani drone'lar, pazara ilk sürüldüğünde "uzaktan kumandalı araba" muamelesi görse de ilerleyen süreç kazın ayağının pek de öyle olmadığını gösterdi. Kullanım alanları hızlı bir şekilde genişleyen insansız hava araçları için havacılık yasaları bile değiştirilme aşamasına gelirken, Afrika'da kurulacak insansız hava araçlarına özel hava alanı da bu teknolojinin ulaştığı sınırları çok daha iyi belli ediyor. 
Hal öyle olunca teknoloji devlerinin insansız hava araçlarına karşı olan ilgisi de boyut değiştirmeye başladı. Amazon gibi e-ticaret ve çevrimiçi perakende şirketleri insansız hava araçlarını teslimat için kullanmaya başladı. Bu şirketlerin arasına mikroblog sitesi Twitter da katılırken, Twitter'ın amacının diğer şirketlerden biraz farklı olduğunu ifade etmemiz gerekiyor. 
İnsansız hava araçlarının fotoğraf çekme ve video kaydetme gibi özelliklerinden platform üzerinde faydalanmak isteyen Twitter, bu konuda patent başvurusunda bulundu. Her ne kadar bu Twitter’ın insansız hava aracı üretimine gireceği anlamına gelmese de, kullanıcıların bu araçları Twitter üzerinden yönetebilme ihtimalleri konuyu oldukça ilginç kılıyor.
Söz konusu patentin alınması ile birlikte kullanıcılar beğeni ve retweetler ile insansız hava araçlarının yönünü, çektikleri fotoğrafları ve videoları kontrol edebilecekler. Bu işlemler her ne kadar kulağa sıra dışı gelse de, bu süreçte telebulunma (telepresence) adlı yöntemden faydalanacak olan Twitter’ın bu konuda izleyeceği yol haritası oldukça ilgi çekeceğe benziyor.
 
ETİKETLER : 1052 Twitter Drone

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics