Dünya 13 AĞUSTOS 2016 / 11:32

Intel Nervana Systems’i satın aldı

Intel yapay zeka alanındaki yatırımlarını genişleterek bu alanda faaliyet gösteren Nervana Systems’i satın aldı.
Intel, yapay zekâ alanında faaliyet gösteren ve 2014 yılında kurulmuş bir girişim olan Nervana Systems’i satın aldı. Şirkete yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre satın alma işleminin 408 milyon dolara gerçekleştiği belirtiliyor. Intel’in bu satın alma ile amacının, kurumsal veri merkezlerinin gelecek dönemde eğilim göstereceği yapay zekâ teknolojilerine yönelik bir hazırlık olarak yorumlanıyor.
Nervana Systems’in bilgi birikimi, Intel’in veri merkezlerinde yoğunlukla kullanılan Intel Xeon işlemcilerinin, yapay zekâ hesaplamalarına yönelik performansı daha da geliştirecek. Özellikle Intel’in en çok kâr eden ve en hızlı genişleyen iş kollarından birisi olan veri merkezi bölümünün, ses ve görüntü tanıma teknolojilerine yönelik ürün ve çözümleri de genişleyecek.
Konuyla ilgili konuşan Intel Başkan Yardımcısı Jason Waxman şunları söyledi: “ Intel Xeon ve Intel Xeon Phi işlemcilerini üreten Intel mühendislerini Nervana’nın yapay zekâ alanında büyük yeteneklere sahip ekibiyle bir araya getirmek, sektörde daha önce olmadığı kadar hızlı bir şekilde geliştirecek. Intel’in yapay zekâ alanındaki portföyünü genişletecek bu gibi yatırımlara önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz”.
ETİKETLER : Intel Nervana Systems 1084

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics