Dünya 08 EYLÜL 2014 / 14:01

Internet Archive milyonlarca fotoğrafı Flickr’a yükledi

Bu yılın başında Internet Archive’ın e-kitapları Flickr’a aktarılmaya başlanmıştı. Şu anda tüm fotoğraflar yüklendi ve 2,6 milyon görsel şu anda kolaylıkla aranabiliyor ve indirilebiliyor.

Internet Archive, kitapları taradığı sırada OCR (Optical Character Recognition – Optik Karakter Tanıma) sistemi kullandığı için metinler istenildiği gibi taranabiliyordu. Ancak aynı şeyi görseller için söylemek mümkün değildi.

Amerikalı Akademisyen Kalev Leetaru, görselleri de metinden ayıran bir yazılım ile tüm görselleri Flickr’a taşımayı başardı. “Yıllardır kütüphaneler kitapları dijital hale getirirken sadece PDF’e dönüştürdü ya da metinleri taranabilen çalışmalara imza atmakla kaldı. Bu gelişme sadece metinlere odaklanılmasının önüne geçti” şeklinde konuşan Leetaru, çalışmadaki birçok tarihi eserin orijinal kopyalarının kaybolduğu için çalışmanın daha da değerli olduğunu dile getirdi.

Yahoo’nun bursuyla birlikte iletişim teknolojileri alanında çalışmalarına devam eden Leetaru, tüm görselleri Jpeg olarak kaydederek Flickr’a aktardı. Bundan sonra diğer kütüphaneler için de örnek olabilecek proje, resimlerle geçmişe dönülmesine olanak tanıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN