Dünya 08 EYLÜL 2014 / 14:01

Internet Archive milyonlarca fotoğrafı Flickr’a yükledi

Bu yılın başında Internet Archive’ın e-kitapları Flickr’a aktarılmaya başlanmıştı. Şu anda tüm fotoğraflar yüklendi ve 2,6 milyon görsel şu anda kolaylıkla aranabiliyor ve indirilebiliyor.

Internet Archive, kitapları taradığı sırada OCR (Optical Character Recognition – Optik Karakter Tanıma) sistemi kullandığı için metinler istenildiği gibi taranabiliyordu. Ancak aynı şeyi görseller için söylemek mümkün değildi.

Amerikalı Akademisyen Kalev Leetaru, görselleri de metinden ayıran bir yazılım ile tüm görselleri Flickr’a taşımayı başardı. “Yıllardır kütüphaneler kitapları dijital hale getirirken sadece PDF’e dönüştürdü ya da metinleri taranabilen çalışmalara imza atmakla kaldı. Bu gelişme sadece metinlere odaklanılmasının önüne geçti” şeklinde konuşan Leetaru, çalışmadaki birçok tarihi eserin orijinal kopyalarının kaybolduğu için çalışmanın daha da değerli olduğunu dile getirdi.

Yahoo’nun bursuyla birlikte iletişim teknolojileri alanında çalışmalarına devam eden Leetaru, tüm görselleri Jpeg olarak kaydederek Flickr’a aktardı. Bundan sonra diğer kütüphaneler için de örnek olabilecek proje, resimlerle geçmişe dönülmesine olanak tanıyor.