Dünya 13 MAYIS 2012 / 14:57

İnternet kullanıcılarının yüzde 10’u mobil kullanıcı

Dünya çapında internet kullanımının yüzde 10’unun mobil üzerinden gerçekleştiği, taşınabilir cihazlardan internet kullanımının son 18 ayda iki katına çıktığı açıklandı.
Akıllı telefon ve tablet sahipliğinin artmasıyla mobil internet kullanımı hızla artıyor. Pingdom’ın verilerine göre, artık dünyadaki internet kullanımının yüzde 10’u mobil cihazlardan gerçekleştiriliyor. Son 18 ayda mobil internet kullanımı ikiye katlandı.
Asya bölgesinde mobil kullanım oldukça fazla. 2010 yılından bu yana Asya’daki mobil web trafiği üçe katlandı. Toplam kullanımın yüzde 18 kadarı mobil cihazlardan internete giriyor. Avrupa ve Afrika’da da hızlı bir artış görülüyor.
2010 yılında tüm dünyada internete mobil cihazlardan girme oranı yalnızca yüzde 3,81’di. Bu rakam şu anda yüzde 10,01’e ulaşmış durumda.

Son üç ayda 114.9 milyon mobil cihaz satıldı
IDC’nin rakamlarına göre, akıllı telefon satışları her yıl yüzde 40 oranında düzenli olarak artıyor ve sadece son üç aylık dönemde 114.9 milyon mobil cihaz satıldı. Sadece Apple 32 milyon iPhone, yaklaşık 12 milyon da iPad satışı gerçekleştirdi.
İnternet kullanımının en fazla mobil cihazlar üzerinde gerçekleştiği ülke Hindistan oldu. Ülkedeki internet trafiğinin yüzde 48,87’si mobil cihazlardan geliyor. Hindistan’da mobil cihazlardan internete girilmesi aslında ülkenin internet altyapısının gelişmemiş olduğunu gösteriyor. Hindistan, Zambia, Sudan, Özbekistan gibi bilgisayar ve altyapı erişimi kısıtlı ülkeler, mobil internet kullanım oranlarında üst sıralarda yer alıyor.
Twitter bu tür pazarlara girebilmek içi yeni mobil uygulama güncellemesini eski telefonlara uyumlu şekilde gerçekleştirmişti. Birçok dev şirketin bu alanlarda mobil cihaz satışı gerçekleştirmek için uygun fiyatlı ürünlerini piyasaya çıkardığına şahit olundu.
ETİKETLER : Sayı:871

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics