Dünya 26 AĞUSTOS 2013 / 11:32

İnternet.org hizmete girdi

Facebook, Ericsson, MediaTek, Nokia, Opera, Qualcomm, Samsung gibi teknoloji devlerinin dünyada internet erişimi olmayan  kimse kalmasın diye  yaptığı küresel işbirliğinin ürünü internet.org hizmete girdi.

Girişimin öncüsü Facebook’un CEO’su Mark Zuckenberg, teknoloji devleriyle yaptıkları işbirliğiyle internet bağlantısı

bulamayan insanlara en uygun koşullarla bu erişimi sağlamayı amaçladıklarını anlattı.
Internet.org kurucuları
birlikte tüm dünyaya internet erişimi sağlayabilmek için bağlantı projeleri geliştirecek, bilgi paylaşımı sağlayacak ve sektörleri ve devletleri mobilize edecek. Projeye ilerleyen zamanlarda sivil toplum örgütlerinin, akademisyenlerin ve uzman kişilerin de dâhil olmasını bekliyorlar.
Daha erişilebilir cihazlar
Internet.org, uygulamaların çoğu için gerekli olan maliyetleri düşürerek, veri kullanım miktarını azaltarak ve yeni iş modelleri oluşturarak, internet erişimi olmayan 5 milyar insanın çevrimiçi dünyasını keşfedebilmesini hedefliyor.
Bulut bilgisayar işlemlerinin maliyetlerinin düşmesini sağlayan ve tüm sektörü etkileyen Open Compute Project’den ilham alınarak geliştirildi.
Proje maliyetleri düşürmek ve interneti yaygınlaştırmak için sağlayıcıları desteklemek amacında. Veriyi doğru paylaştırmaya dikkat edilecek projede, makul maliyetlerde teşvik tedbirleriyle ve daha fazla dil seçeneğiyle üretilecek mobil cihazlar üretilmesi düşünülüyor.
Teknoloji devlerinin yorumları
Facebook, Ericsson, MediaTek, Nokia, Opera, Qualcomm, Samsung ve diğer ortaklar, bahsedilen tüm problemlerin çözümleri için yeni yöntemler ararken, aynı zamanda mevcut ortaklıklara yenilerini ekleyecek.
Ericsson’un genel müdürü ve CEO’su Hans Vestberg , MediaTek Genel Başkanı MK Tsai, Nokia Genel Müdürü ve CEO’su Stephen Elop, Opera Software CEO’su Lars Boilesen, Qualcomm Incorporated Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Paul Jacobs, Samsung Electronics CEO’su, BT ve Mobil İletişim Bölümü Başkanı JK Shin’ın ayrı ayrı yaptığı konuşmalarda; Sanayi Devrimi’nden beri yaşanan en büyük kalkınmanın küresel internet ve sosyal medya erişimi olduğunu ve internet.org projesiyle insanların yaşam kalitelerini geliştirmeye yardım etmek istediklerini ifade ettiler. Gelişmemiş ülkelerin bilgi toplumuyla ve insanların yaşayan dünya ile bağ kurmasını sağlama konusunda tutkuyla çalışacaklarını paylaştılar. Teknoloji devleri bu projenin, yeni sanayi devrimi gibi dünya çapında etkili olacağı konusunda hemfikirler. Dünyanın üçte birinden fazlasının bilgi erişimine sahip olabilmesi için çalışmaktan gurur duyduklarını ifade ettiler.
Web sitesinde konuyla ilgili etkinlikler, teknoloji liderleri ve uzmanlar ile yapılan röportajlarına da yer verilecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN