Dünya 05 OCAK 2015 / 09:05

İnternet özgürlüğünün umudu Tribler

Torrent sitelerinin kapatılması, internet üzerindeki düşünce özgürlüğünün kısıtlanması ve hükümet aleyhinde yayın yapan internet sitelere erişimin engellemesi, beraberinde farklı alternatifleri doğuruyor. Bu alternatiflerden biri de Tribler.

Delft Teknoloji Üniversitesi uzmanları, geliştirdikleri Tribler adlı “Tor-benzeri” uygulama ile internet özgürlüğünün önündeki engelleri kaldırmayı amaçlıyorlar. İnternet kullanıcılarının kimliklerini gizleyerek, anonim olarak hareket etmelerine olanak sağlayan Tribler, yeni geliştirilen özelliği ile Torrent üzerinde de kullanıcılara anonim olarak indirme imkanı sunuyor.

Tribler nasıl çalışıyor?

Delft Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen Tribler, temel olarak BitTorrent ekosistemini çevrimdışı ortamda ayakta tutmayı amaçlıyor. Merkezi bir sunucudan bağımsız olarak çalışan sistem, BitTorrent’i anonim hale getirdiği gibi, sistemi “dokunulmaz” kılıyor.

Kullanıcıların internet üzerinden anonim kişiler olarak hareket etmesine yoğunlaşan Tribler, Tor ağına benzer bir ağ üzerinde çalışıyor. Kullanıcı sayısı çoğaldıkça, kullanıcıların “anonim” olma ihtimalleri artarken, indirilen torrent dosyalarında daha yüksek hızlara erişilebiliyor. Torrent dosyaları indirilirken, “seeder” mantığından yola çıkan uygulama, kullanıcıların birbirlerini daha fazla kollamaları “yani daha fazla çevrimiçi olmaları” üzerine yoğunlaşıyor. Bu sayede daha fazla kullanıcının aktif olduğu Tribler, kullanıcılarına çok daha fazla manevra alanı sunmuş oluyor.

Tribler’ın torrent kullanıcılarına sunduğu bir diğer avantaj ise serbestlik. Belli bir noktaya bağlı kalmadan, Tribler ekosisteminde arama yapabilen kullanıcılar, çok daha sağlıklı sonuçlara ulaşabiliyorlar.
ETİKETLER : 1003