Dünya 16 HAZİRAN 2014 / 09:46

İnterneti yeniden başlat

PRISM skandalının yıldönümünde internet kullanıcıları interneti güvenli kullanma çağrısı yapıyor.

Snowden’ın sızıntıları ile patlayan PRISM skandalının yıldönümü eylem gününe dönüştürüldü. İnternet kullanıcıları Reset The Net adıyla bir eylem gününe dönüştürdü. İnterneti resetlemek ve onu tekrar güvenli ve özgür bir hâle getirebilmek için yeni yollar önerdi. Türkiye’den de Alternatif Bilişim Derneği, interneti “resetleme” çağrısı yaptı.
Bundan bir yıl önce, 5 Haziran 2013’te, Edward Snowden’ın PRISM sistemini ifşa ettiğini hatırlatan dernek, “Bu sistem, ABD istihbarat ajansı NSA’in interneti nasıl gözetim altında tuttuğunu ve internette özel hayatımıza nasıl saldırdığını kesin kanıtlarla bize gösterdi. Ancak bu belge, Snowden’ın NSA’den sızdırdığı belgelerden sadece küçük bir kısmıydı. O günden bu yana birçok yeni sızıntı ile NSA ve GCHQ’nun internete ve bizlerin özgürlüklerine nasıl saldırdıklarını gördük” açıklamasında bulundu.
Yaşanan skandalla birlikte internette gözetim ve gizlilik politikalarının tartışılmaya başlandığı belirtilen açıklamada, Türkiye’de geçtiğimiz aylarda çıkartılan sansür ve gözetim yasasının da bunun örneklerinden birisi olduğunun üzerinde duruldu.
PRISM sızıntısının şifrelemenin, interneti güvenli kullanmanın önemini vurguladığını belirten Alternatif Bilişim Derneği, “Eğer özgürlüklerimizi ve özel hayatımızı korumak istiyorsak, şifrelemeyi kullanabiliriz” mesajını verdi.
ETİKETLER : Sayı:976

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics