Dünya 13 HAZİRAN 2010 / 18:00

iPad’in rakipleri yolda

Birkaç ay içinde taş levha anlamına gelen “slate” adlı,  iPad’in değişik bir sürümü ile Google tablet bilgisayar yarışına katılmış olacak. Dünyanın en büyük mobil telefon üreticisi Nokia’nın “slate-cum-e-reader” ile sayısal kitap pazarına girmesi bekleniyor. 2005 yılında IBM’in bilgisayar bölümünü 1.75 milyar dolara satın alan Çinli Lenovo şirketi ekranı çıkarılıp Apple’ın iPad’i gibi bir tablet olarak çalışan IdeaPad adlı bir ürünü çok yakında çıkaracak.
Öte yandan Microsoft ile geleneksel bilgisayar üreticisi HP de tablet döneminde yerlerini almayı planladıkları artık açığa çıkmış bulunuyor. Bütün bu gelişmeler satışa çıktığı 3 Nisan günü 300 bin adet satılan iPad ile bundan böyle tablet bilgisayarların da yeni iş modelleri ve teknolojileri için potansiyeli yüksek ve hızla büyüyen bir pazarın oluşmasına yol açtığını gösteriyor.
Her ne kadar iPad dokunmatik ekranı ile bilgiişleme bir yenilik getirse de endüstri uzmanları bu üründe kameranın eksikliğinin üzerinde duruyorlar. HP’nin bu yaz çıkarması beklenen tabletinde kamera olduğu gibi aynı zamanda fare gibi eklentiler için bağlantılar da bulunacak. Şirketin bu ürünle ilgili promosyon videosunda HP tabletin ayrıca tüm internet bağlantısı ile beraber video ve eğlence gibi diğer özelliklere de sahip olacağı vurgulanıyor.
HP’nin beş yıldan beri üzerinde çalıştığı tabletin fiyatının düşürülmesi yönünde yapılan çalışmalar nedeniyle çıkışının geciktiği şirket yetkilileri tarafından açıklanıyor.
iPad ile rekabet etmek için Acer ve Dell’in de yoğun çalışmalar içinde olduğu görülüyor. Google ise bilgisayar işlevi olan bir e-okuyucu geliştirme yolunda çalıştırmaları sürüyor. Android işletim sistemi ile çalışacak bu ürünün özellikleri ile ilgili olarak Google bazı yayımcılarla kitaplar ve tablet içeriği için çeşitli opsiyonlar üzerinde çalışıyor.
HP’nin tableti de Android sistemi ile çalışacak olup 15 santimlik diyagonal ölçüsü ile iPad’den daha küçük bir ekrana sahip. Elde edilen bazı video görüntülerinde Microsoft’un Courier adlı bu tableti katlanan iki ekranlı olup kullanıcılar ekran notları için özel
bir kalemden yararlanacaklar. Ancak Google mühendisleri iki ekranı çalıştıracak pillerin yaratacağı güç kapasitesi sorunlarını çözme yönünde çalışmakta olup Courier’in de 2011 yılının ilk ayları içinde satışa çıkması planlanıyor.
Nokia’da ise e-okuyucu için mühendis, tasarımcı ve yayımcılardan oluşan bir ekip de çalışmalarının sonuna gelmiş bulunuyorlar. Nokia yönetimi geçen yıl çıkardıkları küçük bir dizüstü bilgisayarın beklenenin üstünde ilgi görmesinden cesaretlenerek mobil telefondan başka yeni ürünlerin geliştirilmesi yönünde çalışmalara ağırlık vermiş bulunuyor. Nokia yöneticileri şirketlerinin uluslararası satış kanallarının diğer şirketlerden çok daha fazla yaygın durumda olması ve yerel içerik konusunda Hindistan ile Çin gibi ülkelerde Apple veya Google’dan daha köklü bir geçmişe dayanan bir deneyime sahip olması nedeniyle tablet işinde de mobil telefon kadar başarılı olacaklarına inanıyorlar.
ETİKETLER : Sayı:775

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics