Dünya 22 AĞUSTOS 2010 / 18:00

iPad’in yeni kullanım alanları

Apple’ın yeni oyuncağı yer aldığı farklı kullanım alanlarıyla herkesi şaşırtıyor.
Başlangıçta tüketiciler için bir web aleti olarak düşünülen iPad Asya’da yepyeni alanlarda kullanılmaya başlandı. Apple’ın bu tablet bilgisayarı, lokantalarda, lüks otellerde, düğün organizasyonu yapan kuruluşlarda ve uçaklarda kullanıcılara büyük kolaylık sağlıyor.
ABD’de Nisan ayında ve ilk kez uluslararası satışına Japonya ve Avustralya’da başlanan iPad’in bu ülkelerdeki satışı şimdi 3 milyonu geçiyor. Pazar analistlerine göre iPad’in satışları yıl sonunda 12 milyona ulaşacak. Yıllık gelirlerinin beşte üçünü ABD dışındaki satışlardan sağlayan Apple video, oyun, elektronik kitap ve webde dolaşım gibi özellikleri de içeren iPad’e olan talebi karşılamakta güçlük çekiyor. Bu nedenle Apple’ın diğer ülkelerde bu ürünün satışını geciktirme zorunda kaldığı görülüyor.
Apple başlangıçta iPad’i medya kullanımına odaklı olarak tasarlamışsa da 150 binden fazla uyguluma ile bu tablet bilgisayar kurumsal ve tüketici alanlarda büyük bir potansiyele sahip. Yakında çıkması beklenen diğer tablet bilgisayarlar ile beraber satışların 2014 yılında 50 milyona ulaşması öngörülüyor. Bu yıl sona ermeden HP, Dell ve büyük bir olasılıkla Nokia ile Sony’nin de iPad’e rakip olacak ürünleri pazarlamaya başlaması bekleniyor. Tablet bilgisayarların kurumsal ortamlarda kullanılmasının yaygınlaşması ise yazılım geliştiricilerin yeni bir arayüze uyumlu iş yazılımları geliştirmelerine bağlı.
iPad’i işlerine uygun uyarlamalara hızla başlayan sektörlerin başında hizmet sektörü olduğu görülüyor. Sidney’deki bir lokanta basılı menü kartları yerine yemeklerin fotoğraflarını gösteren iPad’i müşterilerine vererek siparişleri alıyor. Bu kentteki lokantalarda bu şekilde kullanımı yaygınlaşmaya başlayan iPad için gerekli yazılım sağlayan MenuPad adlı bir teknoloji şirketinin işleri de bir hayli artmış durumda.
InterContinental otelleri de müşterilerine hizmet etmede iPad’i kullanmaya başladı. Hong Kong, Londra ve New York’taki bu otelin görevlileri müşterilerine kentteki lokanta, tiyatro ve müzikaller hakkında bilgileri iPad’ler ile verirken aynı zamanda bu kentlerin turistik yerleri ile ilgili videoları da izlettiriyorlar.
Diğer sektörler de iPad’in çoklu işlevsel özelliğinden yararlanmaya başlıyorlar. Avustralya’nın Quantas Havayollarına bağlı JetStar iPad’i uçuşlarda yolcuların hizmetine sunan ilk havayolu şirketi oldu. iPad uçuşlarda bir eğlence aleti olarak kullanılmak üzere yolculara 8.5 dolardan başlayan ve uçuş süresine göre değişen bir fiyatla kiralanıyor. Japonya’da Otsuka adlı bir ilaç şirketi satış mümessilleri için doktorlara daha etkili görsel sunum için bin 300 adet iPad satın almaya karar verdi.
Düğün organizasyonu işindeki şirketlerde iPad müşterilere önerilen düğün töreninin ayrıntılarını sunmakta kullanılırken podyumda dolaşan mankenlerin ekrandaki video görüntüleri ile gelinliklerin sunumu çok daha etkili oluyor. Novorase adlı Tokyo’daki bir düğün hizmet şirketi yedi mağazasında iPad’i bu amaçla kullanırken aynı hizmetten ayrıca damatların da elbiselerini seçmekte iPad’den yararlandıkları görülüyor.
ETİKETLER : Sayı:785

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics