Dünya 30 HAZİRAN 2014 / 08:19

Irak’taki engellemeler alternatiflerini yarattı

Facebook, YouTube ve Twitter gibi sosyal medya mecralarının yasaklanmasından sonra VPN, Tor gibi kelimeler Iraklıların günlük yaşantılarının birer parçası haline gelmeye başladı.

Hemen yanı başımızda, Irak’ta devam eden çatışmalar, halkın yaşamını tamamen etkiledi. Haziran ayının ilk haftalarından itibaren ülkenin sosyal medya erişimi tamamen kesildi. Kuveyt ulusal haber ajansının verdiği bilgilere göre, ülkenin ana iletişim sağlayıcısı Earthlink üzerinden yapılan kesintiyle YouTube, Facebook ve Twitter erişimi aynı anda sona erdi. Bununla birlikte tüm internet erişiminin de uzun süre sağlanamadığı hem ülke içindeki sağlayıcılar hem de Akamai tarafından onaylandı. IŞİD güçlerinin, Musul da dahil olmak üzere Kuzey Irak’taki birçok bölgeyi kontrolü altına alması da ülkedeki iletişimin azalmasına sebep oldu.

Anlık mesajlaşma uygulamasına hücum edildi
Bu gelişmeler karşısında Irak vatandaşları alternatif yollara başvurdu. Ülkemizdeki YouTube ve Twitter yasaklarında da sıkça gündeme gelen Sanal Özel Ağ (Virtual Private Network –VPN) çözümlerine Iraklılar da başvurmaya başladı.
VPN kullanarak özellikle telefonlar arası mesajlaşma uygulamalarını indirerek kendi arasında iletişim kurmaya çalışan Iraklılar, Cumartesi gününden bu yana Firechat isimli uygulamayı 30 bin kez indirdi. Kullanım rakamlarına bakıldığında Firechat uygulamasının, Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) sonra en fazla kullanıldığı ülke Irak oldu. Firechat uygulamasının yapımcısı OpenGarden şirketi adına konuşan Christophe Daligault, “Her zaman Bağdat’ta bazı kullanıcılar olduğunu biliyorduk ancak şu anda olanlar tamamen farklı bir boyuta taşındı” şeklinde konuştu.

Tor kullanımı da arttı
İnternet yasaklarının delinmesini sağlayan Tor ağına Irak’tan erişim arttı. Bireylerin web üzerinde anonim olarak gezinmesine olanak tanıyan Tor ağına erişimin azalması için Irak hükümeti, Tor’un kendi sitesini kapattı. Buna rağmen, kullanım rakamları hızla artmaya devam etti. Zira hükümet, Tor yazılımının indirilmesine engel olmaya çalışsa da ağın kendisine erişimi engelleyemedi.
Engellemeler ne kadar çok olursa olsun günümüz teknolojilerinde iletişim sağlamanın bir yolu bulunuyor. Bu durum, hem vatandaşlar hem de ülkedeki terör örgütleri için farklı şekillerde kullanabilme fırsatı sunuyor.

IŞİD sosyal medyayı kullanıyor

Aşırı radikal cihat örgütü IŞİD, Twitter’ı aktif olarak kullanıyor. Binlerce takipçisi bulunan terör örgütü, hesabında acımasızca öldürdüğü Irak askerlerinin fotoğraflarını yayıyor. Takipçilerine özel uygulamasıyla IŞİD’in kendi mesajları kullanıcıların hesaplarında otomatik olarak paylaşılıyor. Sosyal medyada hızla yaygınlaşan grup, günde 10 binden fazla ‘mention’ alıyor. Video mesajları da paylaşan grubun temsilcileri, IŞİD’in düşmanlarına karşı gözdağı verdiğini ifade ediyor. Bağdat’a yöneleceğini açıklayan IŞİD, o kadar gücü olmasa da sosyal medyadaki propagandasıyla karşısındaki korkutmayı sürdürüyor.
ETİKETLER : Sayı:978

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics