Dünya 24 HAZİRAN 2012 / 14:41

İşte Microsoft’un tableti: Microsoft Surface

Apple’ın son yıllardaki çıkışının yanında, beklentileri karşılamakta zorlanan Microsoft, kendi tasarımı olan tabletlerini tanıttı.

Apple’ın son yıllardaki çıkışının yanında, beklentileri karşılamakta zorlanan Microsoft, kendi tasarımı olan tabletlerini tanıttı. İlk kez ARM işlemci üzerinde çalışan ürünlerini tanıtan şirket, tablet ile son dönemlerin en fazla ilgi gösterilen cihazları ‘ultrabook’ arasındaki sınırları eriten bir tabletle kaşımıza çıktı.
Tanıtım sırasında konuşan yazılım şirketinin CEO’su Steve Ballmer, Surface’ın “bilgisayarların ortaya çıkış anlamına uygun olarak üretkenlikten vazgeçmeden eğlence cihazı olacağını” aktardı. Microsoft iki aynı tasarımda farklı modelde Windows RT ve Windows 8 işletim sistemi bulunan iki tablet tanıttı.
Windows RT işletim sistemi ile giriş seviyesinde ARM işlemci kullanırken, Windows 8 Pro işletim sisteminde Intel işlemci yer alıyor. Surface’ın özelliklerine bakıldığında iki adet USB yuvası, iki kamera, 1366’ya 768 ekran çözünürlüğü göze çarpıyor. Ayrıca boyutlarına göre iPad ile kıyaslandığında yaklaşık 0.1 milimetre daha ince olan tablet, çok az bir farkla daha ağır. 10.6 inç ekran genişliği bulunan tabletlerde Gorilla Glass ekran bulunuyor.
Belki de tanıtılan tabletin en dikkat çekici özelliği ise Apple’ın iPad 2 ile getirdiği ekran kılıfının geliştirilerek bir klavyeye dönüştürülmüş olması. Her zaman eleştiri konusu olan, tabletlerin sadece bir gösterim cihazı olarak kalmasının sebebi olarak gösterilen klavye eksikliğine bir çözüm arandığı görülüyor.

Eylül ya da Ekim ayında giriş sürümü piyasada olacak
Microsoft bu hamleyle kendi donanım üreticilerini karşısına alma tehlikesi de yaşıyor. Zira daha önce Xbox ile başarı yakalayan şirket, bu alanda herhangi bir iş ortağını karşısına almamıştı. Toshiba, Acer, Samsung, Asus ve HP gibi üreticilerin vereceği tepki şimdiden merak konusu.
Microsoft’un gerçekleştirdiği hatalardan biri de cihazın tanıtılması ancak fiyatla ilgili yeterince bilgi verilmemesi oldu. Sadece ARM tabletler ya da Intel Ultrabook’ların fiyat aralığında olacağı aktarıldı.
Ayrıca tabletin tanıtımının ardından uzun süre sonra piyasaya sürülecek olması Microsoft için dezavantaj getirebilir. Apple’ın bu konudaki net tavrı, tanıtımdan kısa süre sonra piyasaya sunmak. Bu planlama son yıllarda oldukça da başarı sağlıyor. Surface aylar sonra bu kadar ilgi çekici kalmayabilir.
İlk görünüşte oldukça çekici ve piyasada rekabetçi olabilecek bir ürün gibi görünen Surface’in RT sürümü Windows 8’in piyasaya sürülmesiyle karşımızda olacak. Surface Pro ise 90 gün sonra piyasaya sürülecek. Windows 8’in Eylül ya da Ekim ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor.
Microsoft daha önce müzik çalar Zune ve telefonu Kin’i piyasaya sürmüş ancak beklentilerin altında kalarak iki üründen de vazgeçmişti. Şirketin başarılı olduğu tek donanım ürünüyse Xbox oldu. Surface’in başarılı olup olamayacağını zaman gösterecek.
ETİKETLER : Sayı:877

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics