Dünya 08 EKİM 2015 / 16:02

İsveç, ilk olmak istiyor

İskandinav halkı, fosil yakıtlardan tamamen kurtulma düşüncelerini belli bir noktada topladı. Fosil yakıtlardan tamamen kurtulma amacıyla İsveç hükümeti, gelecek yıl iklim koruma tedbirleri için harcanan parayı 546 milyon dolar kadar arttıracak. Bu kulağa fazla gelse de, İsveç enerjiyi etkin bir şekilde kullanan küçük bir ülke. Ayrıca kaynaklarının sadece dörtte biri fosil yakıt. Fosil yakıt olmayan kaynaklarının başında nükleer ve hidro enerjisinin geldiğini söyleyebiliriz.

İsveç hükümeti hedef tarihi belirtmemiş olsa da, Başkent Stockholm’unda beklenen fosil yakıt kararına tamamen katılımıyla, fosil yakıt kullanım düzeyini 2050 yılına kadar geçerli seviyelere getirmeyi planlıyor.

Yeni iklim koruma bütçesi muhtemelen her yıl güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, enerji depolama, akıllı ızgaraları ve çevreci taşımacılığı destelemek için her yıl daha da artacak. Yeni planda 2017 ve 2019 yılları arasında güneş enerjisi için en fazla pay olan 58.4 milyon dolar pay ayrılacak. Sonuçta alınan bu önlemler 2020 yılına kadar İsveç’in emisyon hedeflerinin yüzde 40 oranında düşürmesine yardımcı olacaktır.

Avrupa Birliği de aynı hedefi belirlemiş durumda ancak İsveç bu hedeflere Avrupa Birliği’nden on yıl önce ulaşacak gibi duruyor. Bu kayda değer iklim koruma fonları gelirinin direk fosil yakıtlarla bağlantılı olduğunu belirtmekte de fayda var. İsveç enerjiyi verimli kullanan ve temiz bir ülke olduğu için, planların hayata geçirilmesi çokta zor olmayacaktır. Bir örnek vermek gerekirse; İsveç kendi çöplerinin yüzde 99’unu geri dönüştüren ve enerji olarak kullanmak için diğer ülkelerden çöp ithal eden bir ülke.

 

 
ETİKETLER : 1041

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics