Dünya 06 OCAK 2014 / 10:36

İtalya, Google’ı köşeye sıkıştırdı

İtalya Parlamentosu’ndan geçen karara göre, İtalyan şirketlerinin internet reklamlarını yerel kaydı bulunan şirketlerden satın alması zorunlu hale getirildi

Kamuoyunda “Google vergisi” olarak bilinen internet reklamlarının düzenlenmesi hakkındaki kanun İtalya’da onaylandı. Buna göre, İtalyan şirketleri, internet reklamı vermek istediklerinde yerel olarak kaydı tutulan yerlerden satın alma gerçekleştirecek.
Böylece Google’ın ülkede elde ettiği gelirlerini İrlanda, Lüksemburg ya da Bermuda gibi vergisi düşük ya da vergisiz yerler üzerinden muhasebeleştirmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Ancak, bu vergi düzenlemesinin kabul edilmesinin Avrupa Birliği’nin yerelleşmeden ticaret yapabilmeyle ilgili yasasına aykırı olduğunu düşünen avukatlar da bulunuyor.
Zira Google bundan önce Avrupa Birliği üyesi ülkelerin herhangi birinde merkezi bulunan şirketin diğer ülkelerdeki ticari faaliyetlerinde vergilendirmesini kendi ülkesinde yapmasına dayanan yasada faydalanarak bugüne kadar vergiden muaf olmuştu.
Google ve Yahoo gibi vergiden kaçınmak için yasal boşlukları kullanan şirketlerin takibi için G20 ülkelerinin talepleri bulunuyordu. Avrupa’da bununla ilgili ilk yasal düzenlemeyi yapan ülke ise İtalya oldu. OECD raporlarına göre, vergiden kaçınan şirketler Avrupa ve ABD için yıllık olarak 100 milyar dolarlık bir değer kaybı yaratıyor.
Google 2 milyar dolar vergiden kaçtı
Google, Starbucks ve Amazon gibi şirketler gelirlerini başka ülkeler üzerinden göstererek vergiden kaçtıkları için suçlanıyordu. Google, gelirlerinin büyük çoğunluğunu oluşturan 12 milyar doları Bermuda’ya taşıyarak yaklaşık 2 milyar dolarlık gelir vergisinden kaçındı. Google’ın İtalya bölümü geçtiğimiz yıl sadece 1,8 milyon avroluk gelir beyan ederek vergi ödemişti.
“Doğru problem için yanlış çözüm” ifadesini kullanan Bocconi Üniversitesi İşletme Fakültesi Strateji Profesörü Carlo Alberto Carnevale-Maffe, “Bu düzenleme, İtalyan Hükümeti’nin dönemsel gelir kaybını telafi ederek, yeni vergi gelirlerine ihtiyaç duymasından ötürü yapıldı. Bununla birlikte geleneksel yayıncıların da haklarını korumak da isteniyor” şeklinde konuştu.
Vergilendirme konusuyla ilgilenen Avrupa Komisyonu Sözcüsü Emer Traynor, düzenlemenin ilk bakışta temel özgürlük ve ayrımcılık yapılmaması ilkelerine aykırı göründüğünü söyledi. İtalyan Hükümeti’nin Avrupa Birliği’ne uyumlu bir düzenlemeye gidilebileceği konusunda ikna edilmesi gerektiğini kaydetti.
ETİKETLER : Sayı:953

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics