Dünya 03 KASIM 2014 / 09:12

İtalya ücretsiz internet ile ekonomiyi canlandırma peşinde

İtalyan milletvekilleri, durgun ekonomiyi canlandırmak ve genişbant penetrasyonu, e-devlet ve diğer dijital hizmetlerde Avrupa ülkeleri ile aralarında bir köprü kurmak için halka açık yerlerde ücretsiz Wi-Fi önerisini ortaya koydu.

Yüzden fazla milletvekili havaalanları, büyük alışveriş merkezleri ve hatta mahkeme salonları da dahil olmak üzere ülke genelinde binlerce alana kablosuz ağ noktaları kurmak için beş milyon avro harcamayı önerdi. Teoride, bu hareketle internet erişimini hemen her yere yayarak zayıf geniş bant uygulamasını geliştirmek amaçlanıyor.

İtalya halkının sadece yüzde 1’i 30Mbps veya daha hızlı internete sahip bulunuyor. Bu hem yerel halka hem de İtalya’yı ziyaret eden kişilere fayda sağlayacak.  Ancak ekonominin canlanması açısından nasıl bir etki sağlayacağı belirsiz. Sonuçta her Facebook yer bildirimi yapan kişi gidip mağazalardan alışveriş yapmıyor. Ayrıca, teklif edilen miktar ilk donanımı kapsayacak olsa da işletme maliyetlerini karşılaması mümkün görünmüyor.

Son tasarı ancak 2015 yılının ortalarında meclise gidecek. Kablosuz ağ planı faaliyete geçmeden önce üzerinde birkaç düzeltme yapılacak.
ETİKETLER : 994

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics