Dünya 03 KASIM 2014 / 09:12

İtalya ücretsiz internet ile ekonomiyi canlandırma peşinde

İtalyan milletvekilleri, durgun ekonomiyi canlandırmak ve genişbant penetrasyonu, e-devlet ve diğer dijital hizmetlerde Avrupa ülkeleri ile aralarında bir köprü kurmak için halka açık yerlerde ücretsiz Wi-Fi önerisini ortaya koydu.

Yüzden fazla milletvekili havaalanları, büyük alışveriş merkezleri ve hatta mahkeme salonları da dahil olmak üzere ülke genelinde binlerce alana kablosuz ağ noktaları kurmak için beş milyon avro harcamayı önerdi. Teoride, bu hareketle internet erişimini hemen her yere yayarak zayıf geniş bant uygulamasını geliştirmek amaçlanıyor.

İtalya halkının sadece yüzde 1’i 30Mbps veya daha hızlı internete sahip bulunuyor. Bu hem yerel halka hem de İtalya’yı ziyaret eden kişilere fayda sağlayacak.  Ancak ekonominin canlanması açısından nasıl bir etki sağlayacağı belirsiz. Sonuçta her Facebook yer bildirimi yapan kişi gidip mağazalardan alışveriş yapmıyor. Ayrıca, teklif edilen miktar ilk donanımı kapsayacak olsa da işletme maliyetlerini karşılaması mümkün görünmüyor.

Son tasarı ancak 2015 yılının ortalarında meclise gidecek. Kablosuz ağ planı faaliyete geçmeden önce üzerinde birkaç düzeltme yapılacak.
ETİKETLER : 994
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN