Dünya 08 TEMMUZ 2011 / 16:44

Japonya, Pasifik’te ‘teknoloji hazinesi’ buldu

Jeologların tahminlerine göre Pasifik Okyanusu’nun çamurla kaplı zemininde 100 milyar ton az bulunan element bulunuyor. Çin şu anda ileri teknoloji ürünlerinde kullanılan ve dünya üzerinde çok az bulunan elementlerin yüzde 97’sini üretiyor.
Uzmanlara göre, Pasifik’te gerçekleştirilen keşif Çin’in bu konudaki etkinliğine son verebilir. İngiliz gazetesi Nature Geoscience’da yer alan haberde araştırmayı yürüten biliminsanlarının başında yer alan Tokyo Üniversitesi’nden Yasuhiro Kato, okyanus dibinde tam 78 noktada mineralleri bulduklarını açıkladı. Kato, bir kilometrekarelik alandan dünya ihtiyacının beşte birinin karşılanabileceğini vurguladı. Bulunan alanların üçte birinin seyrek bulunan materyaller açısından zengin olduğunu aktaran Kato, 80 ila 100 milyar ton arasında materyal bulunduğunu belirtti. Dünyada az bulunan minerallerin okyanus yüzeyinden 3 bin 500 metre ila 6 bin metre derinlikte bulundu.
ETİKETLER : Sayı:829
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN