Dünya 24 ARALIK 2012 / 11:48

Jobs’un iYacht’ında fırtına

Apple’ın kurucusu Steve Jobs’un ileri teknoloji ürünü minimalist yatı Venus, ihtilaflı bir fatura yüzünden zor durumda. BBC News’ın bir Hollanda gazetesine dayanarak verdiği habere göre, Fransız tasarımcı Philippe Starck’ın iddiası; proje tutarı olan 9 milyon avroda Jobs’un varislerinin ona hala 3 milyon avro borcu kaldığı. Starck borç tahsildarlarını göreve çağırdı ve yata el koyulmasını sağladı. Amsterdam Limanı da yatın gitmesine izin verilmediğini, hukuki sürecin izleneceğini bildirdi.

Starck’ın şirketi Ubik’i temsil eden hukukçu olan Roelant Klaassen, Reuters’e yaptığı açıklamada botun, Jobs’un avukatları ödeme yapana kadar limanda kalacağını söyledi.

80 metre uzunluğundaki, alüminyum süper yatın maliyeti 105 milyon avroydu ve Ekim ayında Hollanda’da Aalsmeer’de suya indirildi.

Enteresan tasarımları ile tanınan Starck ise Steve Jobs ile bu proje konusunda beş yıl boyunca işbirliği yaptı. Yatı ‘zekânın zerafetinin göstergesi’ olarak tanımlayan Starck, minimalist bir tarzı olan yata ‘Venus’ ismini verdi. Starck’a göre, Venus, bir bot için garip görünüyor, ama şeklinin temelinde, onun 2011 yılında pankreas kanserinden ölen, yatını hiç suya inmiş göremeyen Jobs ile paylaştığı tasarım fikirleri var.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN