Dünya 04 NİSAN 2013 / 17:55

Kârlılığa muhasebe darbesi

Vodafone Group, iki mali yılı kapsayan sonuçlarının, yeni uluslararası muhasebe kuralları gereği ortaklıklarındaki gelirlerini muhasebesel olarak gösterememenin etkilerini yaşadığına dikkat çekiyor.

Bloomberg’de yer alan habere göre, şirketin 2012 Mart’ında sona eren mali yılda gelirleri böylece 46.4 milyar pounddan 38.8 milyar pounda çekildi. Faiz, vergi ve amortisman öncesi gelir de bu nedenle 14.5 milyar pounddan 11.6 milyar pounda geriledi.

Bloomberg’de yer alan habere göre, İtalya, Avustralya, Hindistan ve Fiji’de ortak pay sahibi olan işlerden, telekomünikasyon bina ve operatör Indus Towers inşasından elde edilen gelirden pay almak ve bunu gelir tablosunda göstermek yerine, Vodafone sadece net gelirden kendi payına düşeni alacak ve bunu da ‘iştirakler’ bölümünde gösterebilecek. Bu metot, şirketin Verizon Wireless’taki yüzde 45’lik hissesini muhasebeleştirmesindekine benzer bir yöntem.

Vodafone’un ABD’deki mobil ortaklığı Verizon Communications’ta da nakit akışı Mart 2012’de sona eren yıllık dönemde 6.1 milyar pound’dan 5.7 milyar pound’a geriledi. Günün rayicine göre ayarlanan hisse başı gelir ve kâr, ortaklıklar için geçerli yeni kurallar kapsamında aynı kalacak.

Şirket bir taraftan da emeklilik planlarını muhasebeleştirme yöntemini de gözden geçiriyor. Şirket bu kapsamda, eskiden konsolide gelir tablosunda görülen planın varlıklarından beklenen geliri ve faiz maliyetini, net faiz maliyetiolarak gösterecek. Bu da, maliyet hesaplama yöntemini ve şirketin gelir açıklamasındaki verilere etkisini değiştirecek. Şirket, Mart 2013’te sona eren 12 aylık döneme yönelik finansal bilgilerini ise Mayıs ayında açıklayacak.

Öte yandan, Vodafone’un Almanya’da Deutsche Telekom ile anlaşarak sabit hatlar üzerinden yüksek hızlı internet ve televizyon hizmeti sunacağı bilgisi verildi.
ETİKETLER : Vodafone

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN