Dünya 17 ARALIK 2012 / 15:18

Kcell, Londra Borsası ve Kazakistan'da halka arz edildi

Türkiye’ye 1993 yılında Turkcell’in kuruluşu sırasında gelen ve bugün yüzde 38 pay ile en büyük ortağı olan TeliaSonera’nın Kazakistan’da faaliyet gösteren telekom şirketi Kcell, Londra ve Kazakistan borsalarında 10,50 ABD Doları ve 1.578,68 Tenge fiyat üzerinden işlem görmeye başladı. Kcell İcra Kurulu Başkanı Veysel Aral’ın Londra borsasında düğmeye basmasıyla başlayan halka arz işleminde hisseleri ilk günde yüzde 8 değer kazandı. Halka arz, TeliaSonera’nın elinde bulunan ve Kcell’in sermaye hissesinin yüzde 25'ini temsil eden 50 milyon hisseyi kapsıyor. Halka arzdan sonra TeliaSonera, doğrudan ve dolaylı olarak Kcell’in yüzde 61,9 hissesine sahip olacak.

Kcell CEO’su Veysel Aral, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Bu ilk halka arz, kurumsal markamızı daha da güçlendirmemizi sağlayacak önemli bir dönüm noktasıdır. Kcell’i hem Kazakistan hem de uluslararası sermaye piyasalarına tanıtmış olmaktan mutluluk duyuyoruz. Kcell, yatırımcılara Kazakistan gibi hızlı büyüyen bir ekonomi ve karlı bir şirketin hissedarı olma fırsatı sunuyor”.

TeliaSonera’nın başkanı ve CEO su Lars Nyberg ise “Kazak ve uluslararası yatırımcıların Kcell’in hisselerini iyi bir fırsat olarak değerlendirmelerinden dolayı çok mutluyuz. Hisse senedi piyasasının zorlu şartlarında kısa sürede iki halka arzı başarıyla gerçekleştirdik. Bu operasyon, bizim için stratejik öneme sahipolan değerli iki ortağımız MegaFon ve Kcell hisselerinin de değerini artırıyor” dedi.

TeliaSonera,Kcell halka arz operasyonundan 525 milyon ABD Doları (yaklaşık 3,5 milyar İsveç Kronu) elde edeceği de öğrenilen bilgiler arasında..

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics