Dünya 14 KASIM 2015 / 12:32

Kodak’tan yeni yapay zeka çözümleri şirketi: AI Foundry

Kodak Alaris, kuruluşların yapay zeka teknolojisini kullanarak yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verileri işlemesine ve bu verilerden bilgi toplamasına yardım etmek amacıyla AI Foundry isimli bir şirket kurduğunu açıkladı. AI Foundry’nin kuruluşu, dünyanın birçok büyük şirketine, iş süreçlerinde kullanılan ödüllü belge tarayıcıları ve yakalama yazılımları sağlayan Kodak Alaris’in önde gelen bir bilgi yönetim çözümleri sağlayıcısı olarak gelişiminin bir sonraki safhasını oluşturacak.
IDC’nin Dijital Evren Araştırması’nın sonuçlarına göre, yapılandırılmamış haberleşmeler ve ilgili içerikler – e-posta, resimler, anlık mesajlar, belgeler ve diğer formatlar – bütün dijital bilgilerin yüzde 90’ını oluşturuyor. Oysaki bir yanıt oluşturulmadan ve bir iş süreci başlatılmadan önce bu yapılandırılmamış içeriklerin okunup anlaşılması gerekiyor. Şirketler yapılandırılmamış verilerin büyüklüğü ve çeşitliliğiyle başa çıkmak için yeni otomasyon çözümleri kullanmazlarsa işgücü ağırlıklı B2B ya da B2C süreçleriyle yüz yüze kalıyor.
AI Foundry Genel Müdürü Steve Butler bu durumu şöyle açıklıyor: “Yapılandırılmamış haberleşmeler bir şirket için otomasyonu zorlaştıran, iş süreçlerine maliyet ekleyen ve müşteri memnuniyetini aşağı çeken yıkıcı bir güç. AI Foundry, yapay zekanın gücünden faydalanarak biçimlendirilmemiş verileri anlamayı ve ‘ortam bilincine’ sahip daha akıllı bilgi yönetimi oluşturmayı sağlamak için kuruldu. İş süreçlerinin otomasyonu için sunduğumuz kapsamlı çözümlerle, şirketlerin müşteri deneyimi veya içerik yönetimi ile ilgi yaşadığı sorunları bir bütün olarak çözmeleri ve en iyi yatırım geri dönüşünü yaratmalarına, yani karlılıklarını arttırmalarına olanak tanıyoruz.”
Yapay zeka tabanlı çözümler; bir soruya yanıt verirken, bir bilgi tabanı inşa ederken veya bir iş akış sürecini başlatırken - özellikle müşteri haberleşmelerini anlamada ve buna uygun hareket tarzları geliştirmede çok etkin fayda sağlıyor. Şirketler, teknolojideki bu yeni trendi benimseyerek müşterilerine daha hızlı ve daha doğru cevaplar verebilir ve işlem maliyetlerini minimize edip verimliliklerini yükseltebilir. Para tasarrufu sağlamaktan da öte daha iyi müşteri deneyimi sağlayarak müşterilerinin memnuniyetini ve sadakatini arttırabilirler.
AI Foundry’nin kilit ürünü Info Insight; sigorta, sağlık, perakende, lojistik gibi müşterilerin tedarikçilerle elektronik bir ortamda iletişim kurduğu bütün sektörler için ideal bir çözüm oluşturuyor. Gerçek zamanlı olarak öğrenen ve zaman içinde "daha akıllı" hale gelen yazılımın sistem algoritmaları, yapılandırılmamış haberleşmeleri anlamada dil bilgisinden (örn. semantik anlama) yararlanıyor. Info Insight ayrıca kişinin beceri düzeyini, doluluk durumunu, zaman dilimini ve hatta bildiği dilleri de göz önünde bulundurarak “en nitelikli çalışana” soru ve önerilen cevapları gönderebilen bir akıllı yönlendirme sistemini sahip bulunuyor.
Forrester Research şirketinin yaptığı bir araştırmaya göre, yapay zeka içinde bulunduğumuz on yıllık süreçte hızla gelişiyor ve müşterilerin bilgisayarlarla, cihazlarla, giyilebilir aygıtlarla yaptığı günlük etkileşimin ve şirketlerin işlerini yaptırmak, karar verirken destek almak ve tekrarlayan eylemleri otomatikleştirmek için etkileşimde bulunduğu sistemlerin bir parçası haline gelecek.
ETİKETLER : 1046