Dünya 08 OCAK 2012 / 15:13

Kodak için 2012 “Ya tamam ya devam yılı” olacak

Sayısal ortama taşınmaya başladığımız günler Kodak için pek yararlı olmadı. Zira şirket basılan filmler konusunda dünyanın bir numaralı markası konumunda bulunurken, sayısallaşma sürecinde gerilerde kaldı.
Hafta başında Kodak yöneticileri Adam Clammer ve Herald Chen görevlerinden ayrılmıştı. Şimdi de Beyaz Saray Danışmanı ve Profesör Laura Tyson, Kodak yönetiminden ayrıldığını açıkladı. ABD Başkanı Obama’nın Ekonomik Kalkınma Tavsiye Kurulu’nda da yer alan Tyson daha önce Clinton yönetiminde de ekonomi yönetimine danışmanlık hizmeti vermişti. 2011 dördüncü çeyrek sonuçlarının 26 Ocak’ta açıklanacağı bilgisi verilirken, yeni yılda yapılacakların da değerlendirilmesi bekleniyor.
1997 yılından bu yana hayatta kalmak için elindeki patentleri bir bir satan şirket, son olarak yeniden borçlanmaya giderek 2012’de hayatta kalmaya çalışacak.
Milyar dolarlık patentler kurtarıcı olabilir
Uzmanlara göre şirketin her şeyden önce nakit ihtiyacını gidermesi gerekiyor. Sonrasında şirketin sayısal alana yaptığı yatırımların kârlı duruma gelmesi gerekiyor. 2012’de birçok patentini elinden çıkarması beklenen şirket, geçtiğimiz yaz piyasaya sürdüğü dakikada 4 bin fotoğraf basabilen yüksek hızlı baskı makinesinden de beklediğini bulamadı. Ancak şirketin bu makinede ısrar ederek sayısal baskı alanındaki gelişme fırsatını değerlendirmesi bekleniyor.
Kodak daha önce Apple ve RIM’in ürünlerinde patentlerini ihlal ettiği gerekçesiyle 1 milyar dolarlık dava açmıştı. Ancak dava daha önce de birçok kez ertelendiği için kısa sürede sonuç alınması beklenmiyor. Eğer Kodak 2012’de nakit bulamazsa, “gecikmiş adaletin adalet olmadığının” bir örneğini göreceğiz. Şirketin kısa vadede çözüm için acilen 2 milyar dolar değerinde patenti elinden çıkarması bekleniyor.
ETİKETLER : Sayı:853

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics