Dünya 02 ŞUBAT 2015 / 09:23

Korsan müzik sorununu çözdü

Norveç’ten gelen yeni bilgilere göre, ülkede korsan müzik problemi neredeyse tamamen sona erdi. Dijitalleşmeyle birlikte plak şirketlerinin ya da sanatçıların en fazla endişe ettiği konuların başında gelen konulardan biri olan korsan müzikle ilgili önemli bir sonuç ortaya çıktı.

Music Business Worldwide’ın verdiği habere göre, Norveç’te internet üzerinden müzik dinleme çözümleri insanları yasal müziğe teşvik etti. Norveç’te 30 yaşın altındaki insanlara yasadışı müzik indirmeleriyle ilgili IFPI tarafından yapılan ankette, son beş yılda önemli ölçüde korsan müziğe ilginin azaldığı belirlendi.

2009 yılında ülkede yasadışı müzik indiren 30 yaş altı nüfus yüzde 80’ken 2014 yılında bu rakam yalnızca yüzde 4 oldu. IFPI Norveç adına konuşan Marte Thorsby, beş yılda korsan müziği neredeyse sıfıra indirdikleri için oldukça mutlu olduklarını açıkladı.

Çözüm çevrimiçi müzik servislerinden geçiyor

2013 yılında Ipsos tarafından Norveç’te yapılan araştırma da ülkede korsan müziğe olan ilginin azaldığını gözler önüne sermişti. Aslında Türkiye’de de sıkça tartışılan korsan müzik konusunun nasıl bitirildiğine bakmak gerekiyor. Yanıtsa sanıldığı kadar zor değil. Türkiye’de de faaliyet gösteren çevrimiçi müzik dinleme servisleri, insanların korsan müzik indirmesinin önüne geçmeyi başardı.

Dijital müzik dinleme alışkanlığının oldukça yaygın olduğu Norveç’te insanlar artık müzik satın almak yerine çevrimiçi olarak dinlemeyi tercih ediyorlar. Bu tercihin kullanıcı tarafından en önemli belirleyici kriterlerinin başında depolama ve istediğin yerde dinleme yer alıyor. Kullanıcılar artık mobil cihazlarından da kendilerinin cihazlarına sığmayacak kadar büyük bir müzik arşivine ulaşabiliyorlar. Eve gittiklerinde dinledikleri son şarkıdan itibaren PC’lerinde devam edebiliyorlar.

Norveç’te çevrimiçi müzik servislerinin pazar payı 2012’den 2013 yılına gelindiğinde, bir yıl içerisinde yüzde 60 arttı. Diğer ülkelere kıyasla oldukça önemli bir artış gözlenen Norveç’i diğer ülkelerden ayrıştıran iki özelliği ise ülkedeki gelir seviyesi ve internet hızı. Çevrimiçi müzik dinlemek için gereken internet hızına sahip olan ülkedeki gelir seviyesinin de yüksek olması insanların korsan yerine çok daha kolay erişebildikleri servislere yönelmesinin önünü açıyor.

Müzik endüstrisinin de gelir modeli değişiyor

Korsan müziğin önüne geçerek müzik servislerinin yaygınlaşması müzik endüstrisindeki kurumları da olumlu etkiliyor. IFPI’ın rakamlarına göre Spotify, Tidal ve WiMP gibi şirketler, müzik üretici şirketler ve sanatçıların dünya çapındaki dijital müzik gelirlerinin yüzde 39’sini oluşturuyorlar. Bu rakam Norveç’te yüzde 75’e kadar yükseldi.

Tüm müzik endüstrisinin dijital gelirleri yüzde 4,3 oranında artarak 2013 yılında 5,9 milyar dolara yükseldi. Her ikisi de ülkemizde yer alan Deezer ve Spotify rakiplerine göre çok daha hızlı büyürken, Rdio, KKBOX ve WiMP de ismini duyuruyor. Tüm bunlara karşı fiziksel formatta müzik satışları yılda ortalama yüzde 50’dan daha fazla azalıyor.

Bu arada hemen hatırlatalım Norveç’te yasadışı müzik indirmeyle ilgili herhangi bir yaptırım ya da zorlama yapılmadı. Yani siteler kapatılmadan, erişim engellenmeden de korsan müziğe çare bulunabiliyor.
ETİKETLER : 1007

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN