Dünya 25 MART 2012 / 14:43

Korsanlar içeriği uzaya taşımak istiyor

Bundan dört yıl önce Pirate Bay, Britanya adasının Avrupa’ya bakan kısmında yer alan “Sealand” adasında bir yer almayı planladığını açıklamıştı. Hukuksal varlığı tartışmalı olan ve dünyada ülke olarak tanınmayan adanın hiçbir hukuki bağımlılığı olmadığı için İsveçli internet korsanları, bu ülkede sunucularını barındırmak istemişti.
Bu hafta yine uluslararası baskıdan kurtulmak için çok daha ilginç bir fikir ortaya atıldı. Pirate Bay kayıp bir adada yerleşmek yerine, kendini uzayda konumlandırarak hukuksal yaptırımlardan kaçınmayı hedeflediğini açıkladı.
Dünya çapında 50 ülkedeki korsan partisi yandaşlarının ortak kararında; sunucuların ülkeler tarafından denetlenmesinin önüne geçilebilmesi için korsan bir uydunun uzaya yerleştirilmesi fikrinde birliğe varıldı.
Böylece artık şirketlerin telif hakları nedeniyle üstlerine gelmesinin önüne geçmeyi hedefleyen internet korsanları, geçtiğimiz yıl oyun yapımcılarının kazandığı sembolik galibiyetin de karşılığını vermeyi hedefliyor.

Peki plan hayata geçebilir mi?
Tabii internet korsanlarının bu kararı heyecan verici olsa da biraz romantik. Zira birçok teknik detay, çok fazla para ve önemli bir bağlantı hızına ihtiyaç duyulacak. Yaşanan en ufak bir sorunun bile ne kadar sürede telafi edilebileceği de belli değil.
Bunun yanında herhangi bir arıza durumunda uyduya ulaşmak da oldukça zor ve maliyetli olacak. Torrentfreak’te konuyla ilgili yapılan yorumda şu sözler hatırlatılıyor:
“Hiçbir şey imkansız değildir, ancak ihtimaller astronomik şekilde bunun karşısındadır.”
ETİKETLER : Sayı:864

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics