Dünya 15 HAZİRAN 2015 / 10:59

Kullanıcıları heyecanlandıran yenilikler

Apple'ın her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği WWDC etkinliğinin 2015 ayağı yine birçok yeniliği kullanıcılarla buluşturdu.

OS X 10.11: El Capitan ile tanışın

Konferansın açılışında, 2015 yılının OS X işletim sistemi kullanıcılara gösterildi. OS X 10.11: El Capitan adındaki yeni işletim sisteminde, çok sayıda özellik bulunurken, bunlar içerisinde öne çıkanlar olarak fare imlecini büyütmek için mouse’u sallama, Safari’de web sitelerini yer imi eklemek için yeni bir yöntem, Chrome’da karşımıza çıkan ve hangi sekmeden ses geldiğini anlamamıza yarayan sekme yanında bir hoparlör simgesi gibi özellikler bulunuyor.OS X’in arama özelliği Spotlight da El Capitan ile daha fazla içeriğe odaklanıyor.

Kullanıcılara sürpriz: iOS 9

Belki de kullanıcıların beklediği en önemli yenilik , sonbahardan itibaren iPhone’larda göreceğimiz yeni işletim sistemi iOS 9. Bu sürümde estetikten ziyade işletim sistemini daha akıllı kılmak için çalıştıklarını belirten Apple, duyurularına yeni Siri ile başladı.

Yeni “içerik odaklı” Siri, Google’ın Android M’de tanıttığı Now on Tap özelliği gibi bir özelliğe sahip olacak. Safari’deki herhangi bir sayfadayken Siri’yi açıp “Bana bunu hatırlat” dediğinizde, Siri neden bahsettiğinizi bilecek ve belirttiğiniz zaman diliminde size o sayfayı hatırlatacak. Bilmediğiniz bir numaradan telefon aldığınızda bile Siri’den e-postalarınızı arayıp numaranın sahibini bulmasını isteyebileceksiniz.

Kullanıcılara bir yenilik daha: Apple Music

Apple’ın sunumlarında alışık olduğumuz “son bir şey daha” sunumu WWDC 2015’te de bizi yalnız bırakmadı. Apple, bekleyişlerin sonunda resmen Apple Music hizmetini duyurdu. iTunes tarafından destek sağlanacak olan Apple Music, tam anlamıyla Spotify rakibi olarak kullanıcının karşısına çıkıyor.

Müziklerim sekmesi üzerinden şarkıların aranabileceği yeni serviste, “Sizin için” sekmesi de dinlediğiniz şarkılara göre öneriler sunacak. Ek olarak shuffle modunda dâhi olsa bir sonraki şarkı gösterilecek. Sizin için özelliğini çalıştırmak için, Apple Music size şarkılar, sanatçılar ve playlistler odaklı müzik tercihlerinizi soracak.

 
ETİKETLER : 1026

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics