Dünya 23 MAYIS 2010 / 18:00

Kullanıcının sadık dostu

Bu yılın ilk üç ayındaki teknoloji yatırımları bundan böyle ekonomik krizin BT dünyasındaki olumsuz etkilerinin sona erdiğinin somut işaretlerini veriyor. Geçen yılki tahminlerin aksine şimdiye dek sağlanan sonuçların 2010 yılının BT şirketleri için son derece karlı bir yıl olacağını gösteriyor. Özellikle donanım ve yazılım satışlarında bu yılın ilk yarısının son yılların en yüksek düzeyde olması bekleniyor.
Amerika’da mağazalarda aylardan beri en yoğun satışların bilgisayar bölümünde yer aldığı izleniyor. Son yıllarda çıkan akıllı telefonlar, e- kitaplar ve son olarak çıktığı ilk gün 300 bin adet satılan iPad’ler ile kişisel bilgisayarların arka planda kalması beklenirken kullanıcının ilk göz ağrısı olan bu üründen vazgeçmediği, bilgisayarların artık ceplere girdiği bir dönemde yaşlı PC’nin sadık dostu olarak kaldığı anlaşılıyor.
Bu yılın ilk üç aylık döneminde PC satışlarınıın Gartner araştırma şirketine göre geçen yılın aynı döneminden beklentilerin ötesinde olarak yüzde 27,4 büyümüş oluyor. Öte yandan PC’ler için dünyanın en büyük yonga üreticisi Intel ilk üç aylık satışlarının şirket tarihinin en yüksek satışları olarak 10.3 milyar dolar ve karının ise 2.4 milyar dolar olduğunu açıkladı. Intel’in satışlarının her zaman bilgisayar sektörünün bir göstergesi olup Wall Street analistlerine göre bu yıl küresel PC satışları 245 milyar dolara ulaşacak.
ETİKETLER : Sayı:772

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics