Dünya 10 OCAK 2010 / 23:00

Kuzey Kıbrıs’ta akıllı sayaçlar ölçüm yapacak

İletişim altyapısını Kuzey Kıbrıs Turkcell’in sağlayacağı “Uzaktan Sayaç Okuma Projesi” ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde elektrik sayaçlarına artık uzaktan müdahale edilebilecek.
Dünyada birkaç yıldır özellikle Avrupa ile Kanada’da uygulanan ve yüksek verimliliği kanıtlanan Akıllı Sayaç Sistemi, merkezde kurulacak AMR (Automated Meter Reading) sistemi ve Kuzey Kıbrıs Turkcell iletişim altyapısı aracılığıyla elektrik enerjisinin tek noktadan;  kontrollü, verimli ve sistemli bir şekilde yönetilmesini sağlayacak.
KKTCELL, kazandığı ihaleyle, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (Kıb-Tek) AB finansmanı ile yürüttüğü “Uzaktan Sayaç Okuma Projesi”nin iletişim altyapısını bu yıl hayata geçirecek. Proje kapsamında KKTC’de 2012’ye kadar 137 bin elektrik sayacına SIM kart takılacak.
Proje ile ilgili yapılan imza töreninde KKTCELL Genel Müdürü Dağhan Fellahoğlu ile Kıb-Tek Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Konuralp tarafından imzalanan protokola, onur şahidi olarak KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun da imza attı. KKTCELL Genel Müdürü Dağhan Fellahoğlu da imza töreninde yaptığı konuşmada, KKTCELL olarak ekonominin değer ve kriterleri ile insanların hayatına dokunan işler yapmayı hedeflediklerini belirtti.
ETİKETLER : Sayı:753

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN