Dünya 11 AĞUSTOS 2014 / 09:40

Kuzey Kore’deki yasaklı bilgi akışına gizli anten çözümü

New York’taki bir İnsan Hakları Vakfı tarafından geçenlerde düzenlenen iki günlük “hackathon” – Hack North Korea adlı yarışmayı Güney Kore TV programlarına müdahale edebilen küçük, düz ve kolayca gizlenebilen anten fikri ile bir grup genç geliştirici kazandı.

Bu yarışma, Kuzey Kore içinde güvenli bir şekilde bilgi alabilmek için yeni yollar bulmayı planlıyordu. Hack North Korea adlı yarışmada programcılar ve insan hakları savunucuları, ülke içindeki bilgi akışı üzerindeki sıkı kontrolleri aşmak için yeni yollar bulmak adına bir araya geldi.

Birçok takım iki gün boyunca yetkililerin şüphesini çekmeden, saklanan dijital verilere erişmek için çeşitli fikirler üzerine çalıştı. Kazanan takım ise amaçlarının Kuzey Kore vatandaşlarına gerçek zamanlı bilgiyi kullanılabilir hale getirmek olduğunu söyledi.

İki fikir üzerinde duruldu

Birinci takım, Mevcut Rasperry Pi teknolojisine dayalı, Güney Kore’den gelen sinyalleri alabilecek kredi kartı boyutundaki mikro radyo cihazını kullandı. İçlerine önceden video ve veriler yüklenebilecekti ve Kuzey Kore üzerine balonlarla bırakılabilecek ya da geleneksel ticaret yolları boyunca gizlenebilecek kadar küçük boyutlarda olacaktı.

“Daha devrimci” olarak tanımlanan ikinci fikir ise Güney Kore TV yayını Skylife’tan 200’den fazla kanala ulaşabilen küçük ve düz uydu alıcıları yaratmaktı. Takım, kompakt düz antenler kullanmayı önerdi.

Kazanan takıma sığınmacı gruplara fikirlerini anlatmaları için Seoul’a iki gidiş-dönüş uçak bileti hediye edildi.  Yarışma, 3 Kuzey Koreli sığınmacı ve İnsan Hakları Vakfı’ndan iki temsilci tarafından değerlendirildi.

Yarışmada, uydular ve stenografi de dahil yüksek teknolojiden düşük teknolojiye kadar çeşitlilik gösteren birçok fikir sunuldu.
ETİKETLER : hackathon north korea

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics