Dünya 05 OCAK 2015 / 09:05

Kuzey Kore saldırısı Japonya ve Çin’i harekete geçirdi

Kuzey Koreli siber saldırganların Son Pictures'a saldırmasıyla ortaya çıkan güvenlik krizi, ülkeleri ve şirketleri güvenlik sistemlerini gözden geçirmeye itti.

Aralarında Çin, İran ve Rusya’nın bulunduğu ülkeler, yabancı şirketlerin ülkelerindeki faaliyetlerine kısıtlamalar getirirken, Japonya ülkedeki şirketleri Sony’nin başına gelenlerin tekrarlanabileceği konusunda uyardı. İran ve Rusya dijital kimlik projeleri ile vatandaşlarının internet üzerindeki hareketlerini takip altına alırken, bu durum kişisel özgürlüklerin kısıtlandığı şeklinde yorumlandı. Bu konudaki son hamle ise Çin'den geldi.

ABD’nin casusu olarak görülen ve Avrupa’da son dönemde büyük sorunlar yaşayan Google, Çin’de de benzer problemlerle ile karşı karşıya kaldı. Google’ın e-posta servisi Gmail’a erişimi engelleyen Çin Hükümeti, bu duruma gerekçe olarak ülkedeki muhalif grupların bu servisler üzerinde organize olmalarını ve veri güvenliği konusunda yaşanabilecek sıkıntıları gösteriyor.

Hali hazırda Proxy ve DNS ayarları değiştirilerek ulaşılabilen Gmail servislerinin, ne zaman erişime açılacağı konusunda bir bilgi verilmezken, Çinli yetkililer bu durumun bir başlangıç olabileceğini ve ilerleyen süreçte Google’ın diğer servislerinin de erişime kapatılabileceğini belirtiyorlar. Bilindiği üzere Çin, geçtiğimiz dönemde de ülkede faaliyet gösteren Facebook, Instagram ve Microsoft gibi şirketleri ülke dışına veri kaçırmakla suçlamış ve bu şirketlerin ülkedeki faaliyetlerini kısıtlamıştı.

Japonya da boş durmuyor

Kuzey Kore’nin Sony’ye saldırması Japon Hükümeti’ni hareket geçirmişe benziyor. Hükümet, ülkedeki şirketlerin güvenlik prosedürlerini tekrardan gözden geçirmeleri konusunda uyarırken, Sony’nin başına gelenlerin diğer şirketler için büyük bir tehdit oluşturduğunun altını çiziyor.

Ülkedeki kritik tesisler için de önlemler almaya hazırlanan Japon Hükümeti, son dönemde yaptığı diplomatik girişimlerle, kendisine siber güvenlik ortakları arıyor. Ülkede yer alan kamu kuruluşları, santraller ve askeri tesislerin siber güvenlikleri gözden geçirilirken, Kuzey Kore’nin bu Sony’nin ardından Japonya’yı hedef alan yeni saldırılar planlamasından endişe ediliyor.

Basit bir filmin yol açtığı güvenlik krizi, ülkelerin ve şirketlerin uzun süredir göz ardı ettikleri güvenlik önlemlerini tekrar gözden geçirmelerine sebep oldu. Şirketler ve hükümetler, siber güvenlik bütçelerini yeniden gözden geçirirken, bütçe planlamalarını bu yeni gelişmelerin ışığında düzenlemeye başladılar. Görünen o ki, 2015 yılı güvenlik alanında oldukça hareketli geçecek.
ETİKETLER : 1003
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN