Dünya 04 NİSAN 2013 / 14:29

Lucasarts'ın faaliyetleri durduruldu

Geçtiğimiz Kasım ayında Lucasfilm’i satın alarak Lucasarts’ı da bünyesine katan Disney, Lucasarts’ın oyun geliştirme operasyonlarının durdurulduğunu açıkladı.

Wired’da yayınlanan haberde Lucasfilm’in içerisinden bir kaynağın aktardığına göre Lucasfilm’i satın alarak Star Wars markasını da bünyesine katan Disney, Lucasfilm’in alt bölümlerinden olan oyun geliştiricisi Lucasarts’ın bütün aktif faaliyetlerini durdurdu. Şu anda Star Wars 1313 isimli yeni bir oyun geliştiren Lucasarts’ın kapatılarak bütün projelerinin askıya alınması oyun severleri oldukça şaşırttı.

Lucasfilm’den yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı: “ Oyun sektöründeki yerimizi değerlendirdikten sonra Lucasarts’ı bir oyun geliştirici firmadan ziyade isim hakkı kullandıran bir şirket olarak konumlandırarak şirketin risklerini azaltmayı ve Star Wars oyunlarının kalitesini artırmayı amaçladık. Bu yüzden şu anda şirketin bütün oyun geliştirme operasyonlarını durdurduk.”

Disney’in Star Wars’ın isim haklarını 4 milyar dolara satın aldığı dönemde yaptığı açıklamada da yeni projelerde oyun konsollarından ziyade mobil ve sosyal medya taraflarının ağır basacağı söylenmişti. Fakat aynı kaynağın bildirdiğine göre konsol oyunları tamamen gündemden çıkarılmış değil.

Disney’in yeni yaklaşımına göre oyun geliştirmek için artık dış kaynaklar kullanılacak. Epic Mikey 2’nin geliştiricisi Junction Point’i oyunun yayınlanmasından hemen sonra kapatan Disney, bu politikayı fiilen uygulamaya koyduğunun sinyallerini vermişti. Son duruma göre hala Disney ve Star Wars markaları konsol dünyasında var olmaya devam edecek fakat oyunlar tamamen dış kaynak kullanılarak başka firmalar tarafından geliştirilecek. Alınan kararlar doğrultusunda tüm oyun projeleri durdurularak Lucasarts’ın geliştirici kadrosunun işlerine son verildi.

Konuyla ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.
ETİKETLER : Disney Lucasarts Star Wars

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics