Dünya 27 ARALIK 2009 / 14:00

Lüks mobil telefon dünyası

İnsanoğlunun en büyük eğilimlerinden olan lüks merakı, cep telefonlarına indi, üreticiler bir adım önde olabilmek için seferberlik ilan etti.

Mobil telefonlar ilk kez Tokyo’da NTT tarafından 1979 yılında satışa çıkarıldı. Saatlerin satışına ise 300 yıl önce başlandı. Yılbaşı satışlarının doruğa çıktığı bugünlerde gazetelerde tam sayfa reklamları yapılan lüks marka saatleri üreten İsviçreli yapımcıların mobil telefonları da bir süredir lüks dünyasında yerlerini almış bulunuyor.
Sadece saat üretimi ile sınırlı kalmak istemeyen İsviçreli saat üreticilerin başında bulunan TAG Heuer’in bu yıl Basel Fuarında sunduğu Meridiist marka mobil telefon şimdi dünyada sayıları 100’ü geçmeyen mücevher ve saat butiklerinde seçkin müşterilere satılıyor. Safir kristal kaplı bu mobil telefon lüks eğilimli, iş yemeklerini paylaştığı kişilere hava atmak isteyen yüksek düzey yöneticilerin vazgeçilmez bir aksesuvarı sayılıyor. Bu yöneticiler sabah 8’den akşam 6’ya kadar BlackBerry’lerini kullandıktan sonra Meriidist’i ellerine alıyorlar.
Normal mobil telefonların bir üst modeli olarak ilk kez Nokia’nın bir yan kuruluşu olan Vertu’nun çıkardığı Signature de mobil telefonların lüks dünyasına adım atan ilk modeli oldu. Şimdi Vertu’nun Constellation Ayxta adlı yeni bir kapaklı modelinin menü işlevleri arasında  dünyanın 70 kentindeki ünlü lokantaları ve  gece kulüplerini kapsayan liste, zil sesinde ise Londra Senfoni Orkestrasının seslendirdiği ve Signature modeli için orijinal olarak bestelenen parça yer alıyor. Ayxta’nın çelik gövdeli modelinin fiyatı 6500 dolardan başlarken daha değerli metal ile kaplı modellerin fiyatı ise 8600 dolara dayanıyor.
Kitle ürün pazarlarında kişiselleştirilen ürünlerin satışlarının her zaman lükse meraklı tüketiciler ile geliştiği, küresel kriz nedeniyle son yirmi yılın en olumsuz dönemini yaşayan lüks dünyasında lüks mobil telefon pazarının kişiliklerini ve maddi durumlarını mobil telefonlarına yansıtmaya meraklı olanlar sayesinde en az etkilenen pazar olduğu görülüyor.
Son zamanlarda moda evleri de lüks telefon işine girmiş bulunuyorlar. Bunların başında Meridiist’in geliştirilmesinde TAG Heuer’in ortağı olan Fransız ModeLab ile işbirliği yapan Christian Dior geliyor. Bu moda evi kısa bir süre önce lüks Dior mobil telefon koleksiyonunun ikinci neslini satışa çıkardı. Kapağında Dior logosu ve üzerindeki 56 adet pırlanta ile “My Dior”gerçek lüks bir aksesuvar sayılsa da da işlevsellik yönünden iPhone ve diğer akıllı telefonların gerisinde kalıyor.
Farkı kapatmak için yeni bir teknoloji
Lüks mobil telefonlar ile akıllı telefonlar arasındaki işlev farkını kapatmak amacı ile İsviçre saat üreticisi Ulysse Nardin ile İngiliz SCI Innovations şirketi arasında yapılan lisans anlaşması sonucu ilk olarak otomatik mekanizma ile kurulan saatler gibi mobil telefonların pillerinin de kinetik enerji ile şarjını sağlayan bir teknoloji geliştirildi. Diğer lüks telefonlardan çok daha fazla özellikler taşıyan Chairman adlı bu modelin fiyatı üzerine monte edilen değerli metal ve taşlara göre 13 bin dolardan 50 bin dolara kadar değişiyor. 81 mm. boyutundaki dokunmatik ekranı, yüksek tanımlı videosu, 32 gigabayt dahili belleği, 8 megapixel kamerasına ek olarak Google’ın Android mobil işletim sistemi ile çalışan Chairman şimdilik lüks mobil telefon pazarının lideri sayılıyor.
Forrester Research şirketinin araştırmalarına göre Amerika’da lüks mobil telefon pazarının bu yıl 201 milyon dolardan 2013 yılında 360 milyon dolara çıkacağı öngörülüyor.  Samsung Electronics ve Microsoft ile bu pazara ortaklaşa giren Giorgio Armani’nin telefonunun Windows Mobile 6.5 işletim sistemini ile donanmış üçüncü sürümünün geçtiğimiz Ekim ayında çıktığı Avrupa pazarının da Amerika’dan geri kalmayacağı öngörülüyor. Ayrıca bu tür telefonları satın alanlar yıllar geçtikçe eski model otomobiller gibi telefonlarının da antika kategorisine girip daha da değer kazanacağını bekliyorlar.
ETİKETLER : Sayı:751

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics