Dünya 15 KASIM 2015 / 12:35

Lytro'dan sanal gerçeklik kamerası

Geçtiğimiz dönemde Lytro, 50 milyon dolarlık fon ile video ve sanal gerçeklik sektörüne gireceğini duyurmuş ve elliye yakın çalışanını işten çıkartarak sanal gerçeklik alanında yatırımlar yapmaya başlamıştı.
Lytro “Immerge” adını verdiği yeni ürünüyle, 360 derecelik sanal gerçeklik dünyasına ışık alanı kameralarını dâhil ediyor.2016 yılı ile beraber piyasaya çıkacağı belirtilen ürün; ışığın objelerden sekip, objektifle buluştuğu farklı yüzeyleri tek karede birleştiriyor.
 
Dışarıdan bakıldığında kamera olduğu anlaşılamayan cihaz, üçayağının üzerinde dikilen mini mikrofon gibi gözüküyor. Küre şeklindeki gövdeye yerleştirilmiş farklı açılara sahip 5 adet dairesel light field kamera ve sensörlerden oluşan Immerge’ün üzerindeki kameraların her biri kendi doğrultularındaki görüntüleri kaydederek sanal gerçeklik videosu oluşturuyor. Cihaz HTC, Oculus, Sony gibi VR alanında çalışmalar yapan platformlarla uyumlu çalışabiliyor. Sistemin 2016 yılında satışa çıkacağı belirtilse de tam tarihi ya da net bir satış fiyatı belirtilmiyor.
Sanal gerçeklik gözlüklerinin yaygınlaşacağının belli olmasıyla beraber teknoloji üreticileri bu alandaki ürünlerini piyasaya sürmeye başladı. Farklı yapıdaki kameralarıyla adından söz ettirmeyi başaran Lytro’nun yine böyle ilginç bir kamerayla karşımıza çıkması çok da şaşırtıcı değil. 360 derecelik çekimler, geleneksel kamera yapısıyla yapılamıyor. Bu yüzden 360 derece çekimlerin yapılabilmesi için çok sayıda geleneksel kamera kullanılıyor. Lytro’nun bu uzay gemisi biçimindeki kamerası, 360 derecelik videoların çekimi için büyük kolaylık sağlayabilir. 
ETİKETLER : 1046

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN