Dünya 03 KASIM 2014 / 09:12

Macar halkı internet trafiğine konulan vergiye karşı çıkıyor

Geçen hafta binlerce kişi internet veri transferinden alınacak yeni vergileri protesto etmek için Budapeşte’de toplandı.

Başbakan Viktor Orban’ın anti-demokratik politikalar benimsemekle suçlanan hükümeti 2015 yılı için vergi faturasının ilk taslağını meclise sundu. Vergi taslağı, internet sağlayıcılarının gigabayt başına 0.38 poundluk bir vergi ödemesini içeriyor. Macaristan halkı bunun hem vergi yükünü arttıracağını hem de temel demokratik hak ve özgürlükleri kısıtlayacağını düşünüyor.

Yeni vergiye karşı yapılan protesto 210 binden fazla takipçisi bulunan bir Facebook grubu tarafından düzenlendi. 10 bin civarı kişi Ekonomi Bakanlığı önünde toplanarak protestolarını gerçekleştirdi.

Protestocular alınan bu kararın alt ekonomik gruplar arasında sayısal uçurumun derinleşmesine ve yoksul okullar ve üniversiteler için Internet erişiminin kısıtlanmasına neden olacağını belirttiler.

Bakanlığın önünde toplanan insanlar cep telefonlarını çıkararak meydanı aydınlattılar. Daha sonra Kahramanlar Meydanı’na doğru yürüdüler. Hükümete vergi mevzuatını geri çekmek için 48 saat tanıdılar ve geri çekmedikleri takdirde yeniden protesto edeceklerini duyurdular.

Orban hükümeti son yıllarda bankacılık, perakende ve enerji sektörlerinde bazı özel vergiler koymuş, şahsi gelir vergilerini de azaltmıştı.
ETİKETLER : 994

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN